Obyvatelé Basileje a Bernu využívají průzračné řeky ke koupání i cestě z práce | E15.cz

Obyvatelé Basileje a Bernu využívají průzračné řeky ke koupání i cestě z práce

Jan Stuchlík

Kvalita zdejších řek nabízí obyvatelům i návštěvníkům Basileje a Bernu nevšední možnost nechat se unášet jejich proudem.

Místo rozpálené tramvaje nebo autobusu stačí skočit do řeky a za pár minut je člověk z práce doma. Zní to jako letní sen mnoha obyvatel velkoměst, ve kterých není v červenci a srpnu kvůli horku k vydržení. Jenže ve švýcarském hlavním městě Bernu je to realita.

Tamní řeka Aara je průzračně čistá, v létě má přes 20 stupňů a proud je dost silný na to, aby si na něm vyznavači wakeboardingu zkoušeli své finty. Stačí, když si spustí z jednoho z vysokých mostů pružné lano s madlem.

Ženevské domácnosti bude vytápět i chladit voda z jezera. Město dokončuje unikátní centrální systém

Bernská obyvatelka Evelyn vypráví, že k řece to má z kanceláře jen třicet vteřin. Pak si sbalí věci do nepromokavého vaku a po necelých deseti minutách plavby zákrutou kolem historického centra vyleze z vody na druhé straně města. Cesta z práce jí zabere čtvrt hodiny.

Tuto netradiční atrakci si místní, ale i turisté v Bernu užívají plnými doušky. Jenže kam se švýcarská metropole hrabe na Basilej, kterou ještě v zemi hodinek protéká říční obr Rýn. Skok do modrozelené vody, jejíž silný proud pak unáší plavce městem, zde má už mnohaletou tradici.

Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa

Jednou ročně se navíc na Den plavání v Rýnu sejdou tisíce lidí na nábřeží, aby se tímto přírodním vodním tobogánem nechali svézt. Vyhrazenou trasu v délce 1,8 kilometru urazí za patnáct minut.

Pod paží si nesou nepromokavé vaky na oblečení Wickelfisch, které se dají koupit i v turistických informacích za 30 švýcarských franků. Po nafouknutí navíc slouží jako bójka, která usnadňuje plavbu. Jiné plovací pomůcky jsou v Rýnu zakázány.

Z nebe mizejí jumbo jety. Prohlédněte si vrakoviště, kde stará letadla končí

Plavební dráhu vyznačují modré bóje a jediné, s čím se musejí plavci vypořádat, je strefit se mezi mostní pilíře a správně načasovat vystupování.

Rychlost proudu je totiž ke břehu hned tak nepustí. Zážitek, kdy lze závodit i s kolem plujícími nákladními loděmi, je to ale mimořádný a vpravdě osvěžující.

Trendy: Buddhismus se prolíná s moderními technologiemi
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy slavné krajiny
Nevěstince, herny a zastavárny, to je Plzeňská ulice v Praze
V Krušných horách zůstaly ruiny nacistické továrny. Podívejte se na betonový kolos ztracený v lesích
Prostituce v Dubí skomírá. Německé zákazníky odehnaly i dopisy otevřené manželkami
Barča. Připomeňte si výrobu mladoboleslavské legendy pohledem Viléma Heckela

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!