Prostituce v Dubí skomírá. Německé zákazníky odehnaly i dopisy otevřené manželkami | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Prostituce v Dubí skomírá. Německé zákazníky odehnaly i dopisy otevřené manželkami

Michal Nosek

Michal Nosek

Lázeňské město Dubí proslulo koncem devatenáctého století výrobou skla a porcelánu. Koncem dvacátého století mu pochybnou slávu zajistila prostitutkami obsypaná silnice E55. V posledních letech ale prodejné ženy z ulic, zejména proslulé Ruské třídy, zmizely.

V devadesátých letech bylo severočeské Dubí synonymem pro prostituci. A situace se stávala pro místní obyvatele neúnosnou. Stát se jí přílliš nezabýval, prostituce byla pouhým přestupkem s nevymahatelnou sankcí. Rada v Dubí vydala speciální vyhlášku, která zakazovala nabízení sexuálních služeb na veřejných místech.

Díky ní a v rámci platných zákonů městská policie začala v roce 2004 jednat. „Hlídky prováděly kontroly stálých zákazníků nevěstinců, kteří přijížděli z Německa. Prověřovaly jejich totožnost a pak jim posílaly domů pozvánku k podání vysvětlení přestupku,“ říká k prvním opatřením náčelník městské policie v Dubí Tomáš Pykal.

Vtip byl v tom, že se jednalo zejména o ženaté muže, kterým pozvánka k vysvětlení návštěvy nevěstince udělala z domova peklo. „Německé manželky se jim o konec veselení ve veřejných domech rychle postaraly,“ dodává velitel.

Dalším krokem v rámci vyhlášky byl neustálý monitoring nevěstinců i žen na ulicích. Strážníci i služební vozy byli stále poblíž problémových míst, a to odradilo další klienty. S tím, jak klesala poptávka, naopak přitvrdily praktiky i prostitutky. „Začaly klienty okrádat, což se rychle rozkřiklo a zájem ochabl téměř úplně,“ připomíná Pykal. Ve městě v současné době živoří už jen tři erotické bary spojené s taxislužbou.

Z nevěstinců se staly sociální ubytovny a některé z jejich obyvatelek odcházejí do teplické Nákladní ulice, kde jsou k prostituci tolerantnější. „Naše strážníky musím pochválit, odvedli opravdu hodně nepříjemné práce,“ zhodnotil průběh letité akce starosta Dubí Petr Pípal.

Z holešovické tržnice zmizí stánky i nevěstinec. Proměna areálu bude stát stovky milionů

Kromě nulové tolerance policistů k vymýcení prostituce v Dubí pomohlo i otevření nové dálnice na Drážďany a podstatně slabší provoz na legendární silnici E55 v okolí hraničního přechodu Cínovec. Zašlou slávu nyní připomínají již jen zchátralé fasády a nemovitosti s nápisy Na prodej.

Cínovec znovu v centru dění. Připomeňte si reportáž z míst, kde se má podle memoranda těžit lithium
Chorvatsko, jak ho neznáte. Podívejte se na ruiny luxusního turistického rezortu nedaleko Dubrovníku
Výroba Moskviče 412 začala před 50 lety. Připomeňte si známý sovětský automobil
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? A jaké další výlety vlakem stojí za to?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!