Prostituce v Dubí skomírá. Německé zákazníky odehnaly i dopisy otevřené manželkami | e15.cz

Prostituce v Dubí skomírá. Německé zákazníky odehnaly i dopisy otevřené manželkami

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lázeňské město Dubí proslulo koncem devatenáctého století výrobou skla a porcelánu. Koncem dvacátého století mu pochybnou slávu zajistila prostitutkami obsypaná silnice E55. V posledních letech ale prodejné ženy z ulic, zejména proslulé Ruské třídy, zmizely.

V devadesátých letech bylo severočeské Dubí synonymem pro prostituci. A situace se stávala pro místní obyvatele neúnosnou. Stát se jí přílliš nezabýval, prostituce byla pouhým přestupkem s nevymahatelnou sankcí. Rada v Dubí vydala speciální vyhlášku, která zakazovala nabízení sexuálních služeb na veřejných místech.

Díky ní a v rámci platných zákonů městská policie začala v roce 2004 jednat. „Hlídky prováděly kontroly stálých zákazníků nevěstinců, kteří přijížděli z Německa. Prověřovaly jejich totožnost a pak jim posílaly domů pozvánku k podání vysvětlení přestupku,“ říká k prvním opatřením náčelník městské policie v Dubí Tomáš Pykal.

Vtip byl v tom, že se jednalo zejména o ženaté muže, kterým pozvánka k vysvětlení návštěvy nevěstince udělala z domova peklo. „Německé manželky se jim o konec veselení ve veřejných domech rychle postaraly,“ dodává velitel.

Dalším krokem v rámci vyhlášky byl neustálý monitoring nevěstinců i žen na ulicích. Strážníci i služební vozy byli stále poblíž problémových míst, a to odradilo další klienty. S tím, jak klesala poptávka, naopak přitvrdily praktiky i prostitutky. „Začaly klienty okrádat, což se rychle rozkřiklo a zájem ochabl téměř úplně,“ připomíná Pykal. Ve městě v současné době živoří už jen tři erotické bary spojené s taxislužbou.

Z nevěstinců se staly sociální ubytovny a některé z jejich obyvatelek odcházejí do teplické Nákladní ulice, kde jsou k prostituci tolerantnější. „Naše strážníky musím pochválit, odvedli opravdu hodně nepříjemné práce,“ zhodnotil průběh letité akce starosta Dubí Petr Pípal.

Kromě nulové tolerance policistů k vymýcení prostituce v Dubí pomohlo i otevření nové dálnice na Drážďany a podstatně slabší provoz na legendární silnici E55 v okolí hraničního přechodu Cínovec. Zašlou slávu nyní připomínají již jen zchátralé fasády a nemovitosti s nápisy Na prodej.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video