Panenka Barbie slaví 58 let. Za vteřinu se prodají tři kusy, zájem však opadá

Zdroj: ČTK, EPA, Reuters

Panenka Barbie
První panenka Barbie z roku 1959
Barbie
5
Fotogalerie

Panenka Barbie slaví 58. narozeniny. Její postava za tu dobu prošla vývojem od dlouhonohé blondýnky k hračce s různými odstíny pleti, druhy účesů a oblečení i s různými tělesnými proporcemi. Je k dostání ve 150 zemích a každou vteřinu se údajně prodají tři kusy této hračky. Zájem o ní však v poslední době kolísá. Barbie se stala inspirací pro mnoho písní i filmů.

Globální prodej amerického výrobce hraček Mattel, kam patří značky Barbie nebo autíčka Hot Wheel, se loni ve čtvrtém čtvrtletí snížil o sedm procent. Prodej panenek Barbie přitom v předchozích třech čtvrtletích rostl. Počet prodaných panenek v prvním roce od uvedení na trh činil 350 tisíc kusů. Dnes se odhady pohybují v řádech miliard.

Barbie má dnes vlastní facebookovou stránku a stala se popkulturním fenoménem. Před dvěma lety se poprvé v komerční reklamě na Barbie objevil chlapec. A Barbie prošla loni zásadní změnou, má nové tvary těla a zastupuje více etnických skupin. Panenky tak mají oslovit širší demografické spektrum.

Postavičku vytvořila podnikatelka Ruth Handlerová společně s designérem Jackem Ryanem a pojmenovala ji po své dceři. První Barbie byla uvedena na trh 9. března 1959 a vyráběla se ve dvou variantách, jako blondýnka a brunetka, vždy oblečená do pruhovaného, černobílého plaveckého úboru. Handlerová se inspirovala německou panenkou Bild Lilli, což vedlo k soudnímu sporu. Nakonec se celá záležitost uzavřela, když americká společnost zakoupila patentová práva na výrobu německé panenky. Právě v Německu má Barbie velké obdivovatele. Jednou z nich je Bettina Dorfmannová, která je se svými 15 tisíc 'barbínkami' zapsána v Guinessově knize rekordů jako držitelka jejich nejobsáhlejší sbírky.

Barbie si za svůj život oblékla téměř miliardu různých druhů šatů od věhlasných návrhářů jako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy. Její životní druh Ken Carson byl vyroben v roce 1961. Když hračkářská společnost oznámila v roce 2004 jejich rozchod, informovala o tom média na celém světě. Po sedmi letech se pár dal opět dohromady. Mimo Kena čítá rodina blonďaté panenky téměř dvě desítky rodinných příslušníků a přes 40 domácích mazlíčků.

Vzhledu světoznámé plastové panenky dosáhla díky plastické chirurgii kalifornská modelka Blondie Bennettová, která si vydělává prodejem fotek, na nichž pózuje jako Barbie. Lidské dvojníky má i Ken. Nejznámějším z nich je Brazilec Rodrigo Alves. Přeměna na vysněného opáleného svalovce mu trvala téměř deset let a své tělo si nechal pojistit na milion britských liber.

Na východě Evropy panence Barbie hrozí zákaz. Týmy psychologů a specializované laboratoře mají v Rusku a v některých sousedních zemích analyzovat hračky, které mohou poškodit dětskou psychiku nebo "vyvolat zájem o sex". Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy zřejmě pozornosti kontrolorů neujde ani Barbie, která prý může u dětí vyvolat komplexy.