Pfizer a J&J ukončily vývoj léku proti Alzheimerově chorobě | E15.cz

Pfizer a J&J ukončily vývoj léku proti Alzheimerově chorobě

důchodce
důchodce
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké farmaceutické firmy Pfizer a Johnson & Johnson (J&J) v pondělí oznámily, že ukončují vývoj léku proti Alzheimerově nemoci, který nesl pracovní název bapineuzumab. Důvodem je podle agentury AP to, že medikament neobstál v závěrečných kolech dvou klinických testů.

V jednom z nich byl lék podáván pacientům s mírnou až středně těžkou formou Alzheimerovy choroby, avšak v porovnání s placebem nepřinesl lepší výsledky. Již na konci července přitom společnosti oznámily, že prostředek neuspěl ani v dalším klinickém testu. Lék proto firmy nebudou podrobovat dalším testům.

Do vývoje prostředku bapineuzumab přitom investovaly značné sumy. Johnson & Johnson v roce 2009 souhlasil s tím, že do něj vloží až 1,5 miliardy dolarů. Pozornost se nyní upře na vývoj přípravku solanezumab společnosti Eli Lilly, i když i u něj je prý pravděpodobnost úspěchu poměrně malá.

Alzheimerova choroba, která ovlivňuje paměť, chování i schopnost provádět běžné úkony, je nejčastější formou demence. Tou na světě podle odhadů trpí 36 milionů lidí. Účinný lék proti onemocnění by jeho výrobci mohl podle odborníků přinést miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video