Poptávka po dřevostavbách se v Česku zvyšuje | E15.cz

Poptávka po dřevostavbách se v Česku zvyšuje

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Montované domy, takzvané dřevostavby, jsou v Česku čím dál populárnější. Zatímco počet zahájených rodinných domů loni klesl už druhý rok po sobě, výstavba dřevěných domů ve stejném období rostla. Informovala o tom mluvčí Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Blanka Stávková. "Důvodů, proč poptávka po dřevostavbách roste, je hned několik. Jedním z důvodů jsou například energie, které v současné době tvoří nezanedbatelnou položku nákladů v každé domácnosti," uvedla mluvčí asociace.

V Česku se v roce 2010 postavilo přibližně 1500 dřevostaveb, což je meziroční nárůst o 15 procent. Počet zahájených rodinných domů se naopak ve stejném období podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) snížil o 11 procent na 16.611. Srovnávat dokončené dřevostavby a zahájené rodinné domy jako celek podle zástupkyně ADMD zavádějící není. „Průměrná délka výstavby zděného rodinného domu je dva roky, kdežto dřevostavbu můžete mít hotovou během tří měsíců,“ uvedla mluvčí asociace. Rychlost výstavby a nižší stavební náklady jsou podle Stávkové dalším činitelem, který zvedá poptávku po dřevostavbách.

Dodavatelé montovaných domů věří, že poptávka po stavbách ze dřeva poroste i za celý letošní rok. Poslední čísla ČSÚ ukázala, že líp je na tom také celková výstavba rodinných domů. Stavaři jich v květnu začali meziročně stavět o 11 procent víc. Rostoucí oblíbenost dřevostaveb už zaujala také banky. „Výstavby montovaných domů jsou velmi rychlé a mezi klienty v současné době hodně žádané. Samotná výstavba ale často předběhne administrativní kroky, což doposud komplikovalo její financování,“ uvedla na semináři o financování výstavby montovaných domů ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny Veronika Jančová. Spořitelna proto začala nově nabízet hypotéky na financování dřevostaveb i bez nutnosti zajištění jinou nemovitostí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video