Realitní firma bývalého ministra financí Pilipa je v konkurzu | E15.cz

Realitní firma bývalého ministra financí Pilipa je v konkurzu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Realitní firma bývalého ministra financí Ivana Pilipa skončila na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze v konkurzu. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Pilip se zadlužil výstavbou luxusních bytů na nábřeží Vltavy v Praze 5. „Společnost se v posledních měsících snažila vyřešit svou kritickou situaci prodejem zbývajícího majetku, nicméně to se nepodařilo uskutečnit a tržní hodnota majetku je v tuto chvíli nižší než uznané závazky společnosti,“ napsal nedávno Pilip insolvenčnímu soudu.

Na vině úpadku firmy Residence nábřeží je podle Pilipa odchod zahraničního investora v roce 2007, daňová povinnost vzniklá z přecenění majetku a insolvenční návrh z roku 2009. Tehdy ale soud návrh na prohlášení insolvence zamítl pro formální nedostatky. Aktuální insolvenční řízení s Pilipovou firmou začalo na podzim 2011. Návrh tehdy podal Moravský peněžní ústav, kterému na konci loňského roku dlužila Residence nábřeží 11,5 milionu korun. Dalších 11,9 milionu společnost dluží státu na dani z příjmu, stavební firma Syner má u firmy pohledávku 1,1 milionu korun. Peníze dluží společnost také například realitní kanceláři Lexxus.

Bývalý ministr a poté viceprezident Evropské investiční banky Pilip se v roce 2007 po návratu do Česka soustředil na realitní byznys. Bylo to v době boomu, kdy se ceny nejen luxusních nemovitostí šplhaly díky poptávce do neúměrných výšek. Pilip vlastní v Residenci nábřeží 90procentní podíl, zbytek má podle obchodního rejstříku Boris Mochnáč. Dosud největší realitní firmou, která se v Česku od začátku hospodářské krize ocitla v úpadku, je stavitel výškových budov v Praze na Pankráci ECM Real Estate Investments. Soud minulý týden povolil firmě reorganizaci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video