Rebel půjde asi z kola ven. Právem? | e15.cz

Rebel půjde asi z kola ven. Právem?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těm, kteří nestudovali podle pravidel, tituly zůstanou. Trest schytá ten, který aféru pomohl rozvířit. Tak vypadají plzeňská práva rok po skandálu.

Skandál na Právnické fakultě Západočeské univerzity vyšuměl. Po roce se zde všechno vrací do starých kolejí a opět se tu objevují podezřelé praktiky. Karel Eliáš, kterého rektor pověřil vedením fakulty, ze školy pro neplnění studijních povinností vyloučil sto třicet studentů. Nový děkan Květoslav Růžička jich osmapadesát vezme zpátky. „Přihlížel jsem zejména ke zdravotním, rodinným a humanitárním důvodům,“ vysvětloval v médiích děkan Květoslav Růžička. Proč by ale právě tihle studenti nemohli mít vlivné rodiče? Třeba z ODS.

„Při volbě děkana mě podpořil bývalý děkan Jiří Pospíšil,“ netají se Růžička. Tituly zůstanou To ale není všechno. O svoje tituly asi nepřijdou ani ti největší podvodníci. Etickýpanel, což je speciální komise, ve které zasedli renomovaní akademici, rozhodla, že na tituly sahat nemůže. Chyba je v současném právním systému. Před rokem 1998 by to ještě šlo. Před dvanácti lety ale odstavec, který odebírání titulůumožňoval, poslanci odstranili. „Je otázka, jestli si tím už někdo nepřipravoval půdu pro podvody,“ uvažuje jeden ze členů etického panelu Viktor Viktora, vedoucí katedry českého jazyka na Západočeské univerzitě v Plzni. Vedle něj se v etickém panelu objevila i Milana Hrušáková, děkanka právnické fakulty z Olomouce, nebo Pavel Kratochvíl z Akademie věd České republiky. Naději dává ministr školství Josef Dobeš, který trvá na potrestání. Pomoci by mohl nový vysokoškolský zákon, který nyní projednává Poslanecká sněmovna. Odcházející rektor Josef Průša slibuje, že do konce jeho funkčního období, což je na konci února příštího roku, přijde o titul deset až patnáct lidí.

„Bývalý rektor aféru jen kryl. Pochybuji, že teď udělá něco pro její rozkrytí,“ říká student čtvrtého ročníku Martin Marek, který celou aféru pomáhal rozdmýchat a při vyšetřování vytrvale kritizoval liknavý postup zodpovědných institucí. Včetně nového děkana Růžičky. Celou aféru asi nejvíce odskáče právě on. Nemůžou zato špatné studijní výsledky. Spíš prostořekost. „Už po svém zvolení se děkan nechal slyšet, že Martin Marek na jeho katedře zápočet nedostane,“ říká jeden z vyučujících, který si ale kvůli ztrátě místa nepřál být jmenován. Upravené podmínky Na katedře mezinárodního práva si student Marek zapsal předmět Mezinárodní právo soukromé a obchodní 1. Katedru za děkanů Kindla, Zachariáše i Pospíšila vedl právě Květoslav Růžička.

„Zápočet student získá buď účastí na seminářích nebo úspěšným napsáním testu,“ píše se v sylabu předmětu v univerzitním systému STAG. Martin Marek test vyplnil. „Požádal jsem o nahlédnutí do opraveného testu, ale nebylo mi to umožněno,“ tvrdí. Potom mu ale e-mailem přišla zpráva, že ho vyučující Milan Müller osobně ústně přezkouší. Jiné podmínky? Proč? Vzápětí se Marka zastal člen akademického senátu univerzity a jeho spolužák Tomáš Hnetila. „Domnívám se, že jde o drobné nedorozumění, které se rychle vysvětlí a dojde k nápravě,“ uzavřel Hnetila svůj e-mail, který přeposlal na rektorát i děkanát. Nesrovnalosti chtěla nejprve řešit prorektorka pro studijní záležitosti Eva Pasáčková. „Zcela přesně celý problém popsal pan kolega Hnetila.

S jeho názory souhlasím,“ napsala Markovi nejdřív v e-mailu. Potom už začala odkazovat na proděkanku právníků Petru Jánošíkovou. Za Markem stojí i jeden z vyučujících, bývalý šéf katedry pracovního práva, Ján Matejka. „Doufám, že se vše vyřeší. Bude-li třeba, tak se budu dotazovat pana děkana,“ slibuje Matejka. Nikdo z vedení právnické fakulty se k tomuto problému nechtěl vyjádřit. Děkan Růžička je dle sdělení sekretářky služebně v Bratislavě. Na e-maily do uzávěrky tohoto vydání neodpověděl. Petr Dobiáš, kterého Růžička vedením katedry, mezinárodního práva pověřil, nechtěl odpovídat telefonicky. Vyžádal si otázky v elektronické podobě. Ani on ale odpovědi neposlal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video