Ruskému vyhledávači Yandex klesl tržní podíl, stěžuje si na Google | E15.cz

Ruskému vyhledávači Yandex klesl tržní podíl, stěžuje si na Google

Ruskému vyhledávači Yandex klesl tržní podíl, stěžuje si na Google
Sídlo firmy Google
• 
ZDROJ: Travis Wise via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Provozovatel ruského vyhledávače Yandex požádal ruský antimonopolní úřad o prošetření, zda konkurenční vyhledávač Google nezneužívá dominantní postavení svého mobilního operačního systému Android. Yandex s žádostí přichází poté, co se ukázalo, že jeho podíl na ruském vyhledávacím trhu klesl kvůli konkurenci mobilních přístrojů pod 60 procent.

Stížnost je podobná vyšetřování Googlu v Evropě. Zde se úřady zaměřily na to, zda Google protiprávně nevyužívá 80procentní podíl svého operačního systému Android na trhu k podpoře svých dalších služeb, od map po vyhledávání.

Yandex si stěžuje, že výrobcům přístrojů je stále častěji bráněno instalovat do svých přístrojů služby od konkurentů Googlu. „Jsme přesvědčeni, že výrobci zařízení by měli mít na výběr, který vyhledávač nastaví jako výchozí nebo které služby předinstalují ve svém přístroji. Řeč je o potřebě oddělit operační systém Googlu Android od Google Search a jeho dalších služeb pro koncové uživatele,“ prohlásil Yandex.

Ruský antimonopolní úřad potvrdil, že obdržel stížnost od Yandexu. Mluvčí úřadu uvedl, že prozkoumání stížnosti může trvat až 30 dní, může však být i rychlejší, protože úřad sleduje případ v Evropě.

Yandex čeká nižší růst příjmů

Tiskový úřad Googlu v Rusku uvedl, že se ke zprávě nebude vyjadřovat, protože stížnost neviděl. „Pokud jde o platformu Android, můžeme říct, že uživatelé mají vždy na výběr, kterou aplikaci a službu budou používat v zařízeních s Androidem,“ uvádí se v prohlášení Googlu.

Nejnovější zpráva společnosti LiveInternet ukázala, že podíl Yandexu na ruském vyhledávacím trhu klesl ve čtvrtém čtvrtletí na 59,7 procenta z předchozích 60,3 procenta. Poprvé od roku 2010 se propadl pod 60 procent.

Yandex oznámil, že jeho příjmy ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 21 procent na 14,7 miliardy rublů (5,75 miliardy korun). Společnost však uvedla, že v prvním čtvrtletí očekává zpomalení růstu příjmů na 15 procent kvůli nejistému výhledu vývoje ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!