Skanska a stát opraví poškozenou D11 rovným dílem | E15.cz

Skanska a stát opraví poškozenou D11 rovným dílem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opravu zvlněného úseku dálnice D11 u Hradce Králové zaplatí stavební firma Skanska a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rovným dílem. Rekonstrukce podle odhadů vyjde na 100 milionů korun. Stavební firma stáhla žalobu podanou na Ministerstvo dopravy kvůli cedulím, které ji označovaly jako autora špatně provedené práce.

„Dohoda se Skanskou je uzavřená, s tím, že ten podíl na té opravě bude 50 procent zhotovitel společnost Skanska a její subdodavatelé a 50 procent stát,“ uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. S opravami by se mělo začít ještě v srpnu, hotovo by mělo být do konce roku.
Součástí uzavřené dohody je i to, že Skanska stáhne svou žalobu s požadavkem padesátimilionového odškodnění. „Společnost Skanska v pondělí podala návrh k Městskému soudu v Praze na zpětvzetí žaloby na ochranu dobrého jména, protože důvody této žaloby pominuly,“ poznamenala mluvčí stavební společnosti Lucie Nováková.

Úsek dálnice D11 z Poděbrad k Hradci Králové v délce 42 kilometrů byl otevřen v prosinci 2006. Největší poškození dopravní tepny panuje mezi Hradcem a Chýší, zejména u obce Dobřenice. Dálnice se zde zvlnila před dvěma lety. Loni ŘSD oznámilo svůj plán stavbu reklamovat. Na jaře bývalý ministr dopravy Vít Bárta na poškozené úseky nechal instalovat cedule s nápisem „Zde stavěla Skanska“. Městský soud v Praze později toto rozhodnutí zrušil a ŘSD nakázal, aby cedule odstranila. Skanska se ohradila proti poškozování pověsti a žádala odškodné ve výši 50 milionů korun.

Důvodem ke smíru je údajně také to, že konkrétního viníka nenašel ani posudek speciálně objednaný u ČVUT. „Pochybení byla už od těch prvních fází přípravy, na kterých se podíleli všichni od orgánů státní správy při různých rozhodováních přes hydrogeology a projektovou dokumentaci,“ konstatovala Vápeníková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video