Slavní čeští režiséři "dostali" své ulice. I když zatím jen v barrandovském komplexu | E15.cz

Slavní čeští režiséři "dostali" své ulice. I když zatím jen v barrandovském komplexu

Barrandov
Barrandov
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vybrané hlavní ulice v areálu společnosti Barrandov Studio v Praze nesou nyní jména výrazných režisérských osobností z historie české kinematografie, které se zasloužily o rozvoj českého filmu a tohoto studia. V jeho areálu tak komunikace dostaly názvy po Miloši Formanovi, Martinu Fričovi, Františku Vláčilovi, Otakaru Vávrovi, Jiřím Menzelovi a Karlu Kachyňovi.

„Vedení společnosti jim tímto vzdává poctu u příležitosti osmdesáti let, které letos uplynou od zahájení výstavby ateliérů,“ řekl mluvčí studia Tomáš Želazko. Každý z tvůrců, jehož jméno bylo použito, se nesmazatelně vryl do dějin kinematografie.

„Jejich jména výrazně přesahují národní i geografické hranice. Jednu z ulic jsme věnovali prvnímu muži zlatého věku českého filmu Martinu Fričovi, který dokázal místní filmové řemeslo pozvednout na světovou úroveň,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Barrandov Studio Petr Tichý.

Mezinárodní renomé ateliérů by podle něj nebylo stejné bez oscarových tvůrců Jiřího Menzela a Miloše Formana, který na Barrandově natočil mistrovského Amadea. Silně rezonují i jména citlivého vypravěče Karla Kachyni a filmového básníka Františka Vláčila. „A v neposlední řadě vyjadřujeme jednou z ulic symbolický dík i nedávno zesnulému profesoru Otakaru Vávrovi,“ dodal Tichý.

V současné době tudíž zdobí areál studií už šest režisérských jmen. V budoucnu by k ním měla přibýt i další. Branami jednoho z nejstarších filmových studií v Evropě kráčela historie domácí kinematografie prakticky po celou dobu již od roku 1931. Za tu dobu zde vzniklo přes dva a půl tisíce českých nebo zahraničních filmů, z nichž mnohé patří do zlatého fondu světové kinematografie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video