Šťastná sedmička. Kteří sportovci ji nosí na prsou?

Jen těžko se hledá sportovní klub, v němž by dres s číslem sedm neměl majitele. V mnohých týmech na něj hráči stojí frontu.

Mezi lidmi je velmi oblíbená. Většina věří v její magický význam, někteří ji považují za symbol dokonalosti.
„Lidé, v jejichž numerologické mřížce se objevuje, mají analytickou povahu, jsou intelektuálně zaměření a cílevědomí. Jsou vynalézaví, mají schopnost abstraktního myšlení. Často jde o perfekcionisty, kteří disponují velkou duševní silou,“ uvádí internetová stránka www.no7.cz.
Nejinak je tomu u boleslavských sportovců. Proč sáhli po dresu s číslem sedm? Týdeník Sedmička se jich zeptal.

1. Helena Mrákotová, 22 let, házenkářka

Bakovská hráčka národní házené měla o svém číslu okamžitě jasno. „Sedmička se mi líbila, a když se rozhodovalo o přidělování dresů, sáhla jsem po ní jako po svém šťastném čísle,“ odpovídá bez delšího rozmýšlení studentka pedagogiky Helena Mrákotová. „Na házené u nás sedmičku nosí mezi muži většinou nějaký idol, sportovní vzor. Často ji má pořádný chlap, to se mi líbí,“ přidává další zajímavý postřeh útočnice a kapitánka házenkářského „béčka“. Sama si vyzkoušela práci trenérky u mladších hráček. „Jednou bych jim ráda byla vzorem,“ doplňuje Mrákotová. Když nehraje házenou, vezme ráda do ruky fotoaparát. Její vášní je také horolezectví.

2. Michal Mrhálek,
21 let, hokejbalista

Střední hokejbalový útočník volil číslo sedm čistě pragmaticky. Původně chtěl sedmaosmdesátku. Sada dresů boleslavských Tygrů však tak vysoké číslo neobsahuje. „Sedmička je sice pěkná, ale raději bych měl to své,“ říká smířeně Michal Mrhálek.
„Letos mi zatím dres štěstí nenosí. Trápím se v koncovce a moc se mi nedaří. V minulých letech to bývalo o sto procent lepší,“ tvrdí forvard. Aktuálně se jeho mužstvo snaží postoupit z druhé do první ligy. V aktuální tabulce se drží nahoře, není to tedy nemožné. „Do pěti let chceme do ex- traligy,“ prohlašuje ambiciózně. Pokud by se podobný kousek boleslavským hokejbalistům povedl, bylo by třeba mnohem větší rozpočet a nové hřiště. To za „Májem“, na němž nyní hrají, je zastaralé. Umělé osvětlení je pro zápasy nedostatečné.
„Světla jsou sestavená provizorně, abychom mohli trénovat i v zimě,“ říká mladík se sedmičkou na dresu. Případný postup by mohl znamenat větší zájem sponzorů. „Pak bych se mohl dočkat i své sedmaosmdesátky,“ věří Mrhálek.

3. Alžběta Rajtarová,
18 let, volejbalistka

Mladá boleslavská volejbalistka hraje na postu smečařky. Je to dost náročná úloha. „Hlavní je mít sílu a umět vysoko vyskočit. Někdy to ale není úplně můj případ,“ dělá si ze sebe legraci Adéla Rajtarová.
Jak se octlo číslo sedm na jejích zádech? Nebylo to vůbec snadné. „Toužila jsem po něm celou dobu, jenže vždycky mi ho někdo zabral, tak jsem nosívala třeba sedmadvacítku. Sedmičku bylo obzvláště těžké získat. Loni vyšla řada i na mě. Hraji s ní druhým rokem.“ Studentka boleslavského gymnázia, která chce jít na medicínu, není pověrčivá. Na druhou stranu doufá, že jí cifra přináší štěstí ve hře. „Letos jsme už vyhrály tři zápasy ze čtyř, takže jsme se spoluhráčkami velice spokojené,“ konstatuje Rajtarová.

4. Marek Rozkovec, 18 let, florbalista

Kromě junior týmu Billy Boy Mladá Boleslav stíhá ve svém volném čase hrát ještě regionální amatérskou ligu za Real Mladá Boleslav. Celé víkendy proto obětuje své milované hokejce a děrovanému míčku. Florbalový fanatik Marek Rozkovec si dres se sedmičkou sám nevybral.
„Když jsem přišel do týmu, byl mi jednoduše přidělený, protože jiné číslo už na výběr nebylo,“ říká mladý útočník. Nejraději by nosil desítku.
„Ta je mým oblíbeným číslem, hraji s ní za boleslavské juniory,“ potvrzuje Rozkovec a přiznává se ke své pověrčivosti. Desítka mu údajně vždyckynosí štěstí.

5. Václav Anděl,
18 let, hokejista

Posledním dotázaným sportovcem je junior Bruslařského klubu Mladá Boleslav. „Se sedmičkou hraju od letošní sezony, takže k ní zatím nemám moc velký vztah,“ podotýká bývalý kapitán staršího dorostu Václav Anděl. „Neměl jsem možnost volby, jelikož prvním rokem hraji za juniory. Číslo mi přidělili,“ říká hokejista. S jeho čísly je to složité. V minulých letech hrál se třináctkou, přestože za své oblíbené označuje dvaadvacítku. V sezoně se jeho týmu daří. Junioři se drží v horních patrech tabulky a přijít o vyřazovací část by bylo pohromou. „Nemáme to rozehrané špatně, velké množství vítězných zápasů nám dost zved lo sebevědomí. Máme skvělý tým, který šlape vždy naplno,“ tvrdí přesvědčivě Anděl

6. Adéla Filařová, 19 let, basketbalistka

Hráčka Slovanky Mladá Boleslav při výběru čísla doslova doplatila na své mládí.
„Chtěla jsem desítku nebo alespoň jedenáctku. Desítku má ale naše kapitánka Hanka Nezdařilová, která je starší, takže jsem na ni samozřejmě neměla nárok. Jedenáctku má zase Petra Pospíšilová, další starší hráčka než jsem já,“ říká s pokrčením ramen sympatická křídelnice Adéla Filařová. Jak se tedy propracovala k číslu sedm?
„Sedmička se mi ze zbylých čísel líbila nejvíce, není to tedy žádný speciální rituál. Docela jsem si ji oblíbila a hraju s ní v týmu již druhou sezonu. Neuvažuji o tom, že bych ji vyměnila,“ vykládá spokojeně odchovankyně Slovanky, která by si v budoucnu velmi ráda zahrála nějakou zahraniční ligovou soutěž. Dosavadním největším úspěchem v kariéře dynamické hráčky je druhé místo z mistrovství Evropy šestnáctiletých. „V Košicích byla tehdy úžasná atmosféra. Všichni nám fandili, přesto jsme nakonec skončily druhé,“ dodává Filařová.

7. Svatopluk Kasalický, 19 let, fotbalista

Záložník sportovního klubu policie hraje s číslem sedm od mládí. V nižších fotbalových soutěžích hráči většinou nemají svá čísla, ale obléknou dres podle toho, na jakém postu nastupují. Svatopluk Kasalický hraje ve středu pole, proto na něj oblíbené číslo vychází. „Není pro mě důležité, co mám napsané na zádech. Hlavní je, abychom vyhrávali,“ vysvětluje šikovný záložník, jenž po vyučení našel práci v boleslavské automobilce. Jeho tým se ve třetí třídě Mladoboleslavska drží ve středu tabulky.
„Nedaří se nám na domácím hřišti. Sám letos ve hře nemám moc štěstí, v deseti zápasech jsem se ještě netrefil,“ lituje Kasalický a dodává, že se snaží připravovat branky pro své spoluhráče.