Stavební práce na Nové Karolině v Ostravě pokračují | e15.cz

Stavební práce na Nové Karolině v Ostravě pokračují

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výstavba jednoho z největších městských developerských projektů -ostravské Nové Karolině - se znovu rozbíhá. Informovali o tom představitelé města a zástupci společnosti Multi Development, která vyhrála soutěž na zástavbu bývalého průmyslového areálu.

Projekt za zhruba 15 miliard korun v roce 2008 zastavila celosvětová hospodářská krize. Developerovi se koncem roku podařilo u čtyř bank vyjednat úvěr přesahující 2,5 miliardy korun. První etapu chce financovat také z vlastních prostředků a s pomocí dalších developerů, s nimiž by se chtěl podílet na budování některých dílčích částí.

Vyjednat podmínky úvěru s bankami bylo podle ředitele společnosti Multi Development Luboše Kočího náročné, protože finanční ústavy za stávající krize dávají přednost spíše dokončeným projektům, u nichž už mají záruku návratnosti. Kočí dodal, že banky například požadovaly, aby v obchodně zábavním centru, které je součástí první etapy výstavby, měl developer zajištěný pronájem minimálně 65 procent ploch. „Toho už jsme dosáhli, ale je to procento, jaké jsem ještě v životě neviděl vyžadováno,“ vysvětlil Kočí.

#####Postaví se také nové byty

Město zatím se společností Multi Development nepodepsalo dodatek ke smlouvě, který developerovi umožní dvouletý posun v harmonogramu celého projektu. Město totiž podpis dodatku podmínilo právě doložením financování první etapy. Nyní se technicky řeší, jakým způsobem developer zajištěné financování prokáže, protože Multi Development nechce městu předložit kompletní kopii úvěrové smlouvy. „Teď řešíme, jakým způsobem firma doloží, že má prostředky,“ podotkl náměstek primátora Lukáš Ženatý.

V první etapě budou na Nové Karolině vybudovány kromě obchodně zábavního centra s plochou asi 57 tisíc m2 také administrativní prostory o rozloze 20 tisíc m2 a bytový dům s 200 byty. Kromě toho vznikne venkovní infrastruktura včetně pěšího bulváru s novým náměstím. První etapa počítá také s rekonstrukcí jediných budov, které v místě zůstaly. Jde o památkově chráněné objekty někdejší ústředny, která je nyní v majetku developera, a elektrocentrály. Tu vlastní město.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video