Styl: Z řetězu vypuštěná duše architekta Jiřího Řezáka | E15.cz

Styl: Z řetězu vypuštěná duše architekta Jiřího Řezáka

Jiří Řezák
Jiří Řezák
• 
ZDROJ: Tomas Zelezny

Alex Vyroubal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spolumajitel architektonického studia Qarta sází na prověřenou klasiku u košil, devadesátkových kytarovek i komiksů.

Jiří Řezák nakupuje oblečení už 15 let výhradně v Onvi & Onavi u Prašné brány. V obchodě s italskou módou ho znají tak dobře, že mu volají, dorazí-li zajímavé novinky. Stejnou až ortodoxní náklonnost chová architekt, který stojí za návrhem projektu Residence 911 v Bubenči či rekonstrukcí Tyršova stadionu v Opavě, k vozům Volvo.

Album od Faith No More Autor: Tomas Zelezny

Tak jako u značek na prověřenou kvalitu sází i na kytarovou klasiku zlatých devadesátek, což prozrazuje cédéčko Faith No More na stole v jeho karlínské kanceláři, kde jsme se sešli. „Na Faithy jsem ulítlej hodně, někdo říká, že až trošku úchylnej,“ směje se architekt a zasněně vzpomíná na rok 1989, kdy se dostal na vysokou.

Román nadace od Isaaca Asimova Autor: Tomas Zelezny
Isaac Asimov, nezbytná literární výbava každého správného kluka

V té době právě začínalo grungeové šílenství v čele s Nirvanou, Alice in Chains a dalšími máničkami z věčně deštivého Seattlu, odkud se k nám tahle muzika se zvukem skřípotu leštidla na parkety valila nově otevřenými hranicemi. „Dokonce jsem sehnal dva lístky na pražský koncert Nirvany, který ale bohužel Cobain odvolal.“

Parfém Straight To Heaven Autor: Tomas Zelezny
„Parfém Straight To Heaven mám teprve krátce. Mix muškátového oříšku, rumu a cedru funguje skvěle“

Kytary nejsou jedinou elektronikou, jež ho fascinuje. Už na studiích, kdy se společníky zakládal firmu Qarta, koupil jeden z prvních osobních počítačů 486 za neuvěřitelných 70 tisíc korun: „Bylo to poměrně UFO, když jsme pro samotné kantory dělali vizualizace.“ Jinak je ale „Applařem“ – vlastní iPod, iPad, iPhone i iMac.

Památeční vodovky a pastelky Autor: Tomas Zelezny
„Tyhle pastelky mám od dětství, šetřím si je… Vodovky jsou také velmi staré a také od dědečka“

V poslední době se Jiří zamiloval do graffiti a kreslení sprejem. Jeho dva synové (11 a 14 let) se tak můžou pochlubit kamarádům zdmi jako z Bronxu, na kterých mají vysprejované své přezdívky „Cutter“ a „Řízek“. Jejich tatínek je velkým obdivovatelem a vlastníkem čtyř obrazů Marka Nenutila aka Openmindz360°, který kombinuje street art s malbou. A aby té nekonvenčnosti nebylo málo, pokud zrovna není sprejerem, stává se z něj geek tající dech nad otevřeným komiksem, především nad Watchmeny.

Jesenka Autor: Tomas Zelezny
„Jesenka, dobrota, která mě provází od dětství. Neodolají ani mí dva synové“

„Komiksy obdivuju hlavně kvůli jejich malbě. Někdy sice máte strašně hloupý příběh, ale tak famózní obrázky, že prostě nejde odolat.“ A když se Jiří Řezák právě kreativně nevybíjí u plátna ani nějaké té zdi, jde upustit ventil na tenisový kurt či na golf. Rozhodně ale odmítá dělat ze sportu obchodní jednání a raději se pokouší ze sebe „vypustit duši“.

Sada rýsovacích per Autor: Tomas Zelezny
„Rýsovací pera jsou pro mě velmi cenná, připomínají mi začátky. Kdysi jsem je také dostal od dědečka…“

Autor: Alex Vyroubal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.