Tam, kde měří čas sluneční hodiny: nejvíce v Rouském | E15.cz

Tam, kde měří čas sluneční hodiny: nejvíce v Rouském

Na Přerovsku je přes třicet slunečních hodin. Nejstarší mají čtyři sta let, nejnovější pár dní.

Unikátní krásou vyhlíží na Přerovsku na kostelích, zvonicích, zámcích a domech přes třicet slunečních hodin. „Jsou poměrně přesné, mají jediný problém. Ukazují čas, jen když svítí slunce,“ řekl ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Největší sluneční hodiny na Přerovsku jsou na zvonici v Lipníku, nejvíce jich má Rouské a svůj náskok nad ostatními obcemi míní nadále zvyšovat. Čtvery hodiny má Lipník, troje Hustopeče nad Bečvou a Přerov. Někde mají své místo vedle mechanických hodin. „I když 13. století přineslo mechanické hodiny, na kostelích a radnicích bývaly se slunečními, protože ty byly tehdy přesnější,“ řekl Himmler.

Rouské bude mít raritu

Vesnicí slunečních hodin na Přerovsku je Rouské. Šesté hodiny dokončili na budově obecního domu o víkendu. Sedmé, jedinečné v regionu, by se měly objevit na návsi v září. „Budou analematické. V dlažbě budou měděné tabulky se zvěrokruhem, když bude člověk chtít vědět, kolik je hodin, stoupne si na měsíc, který právě je, a stín mu ukáže čas,“ řekla starostka Rouského Miluše Stržínková.

„Nemáme žádné zvláštní památky a tak se zrodila myšlenka slunečních hodin,“ vysvětlila starostka. Přitom první sluneční hodiny se v obci objevily teprve před třiceti lety. Na své chalupě je vytvořil akademický malíř Jaroslav Kapec z Havířova. „Manžel vypálil kachle s číslicemi a hodiny udělal sám. Na jedné straně domu ukazují čas dopoledne, na druhé odpoledne,“ sdělila manželka zesnulého výtvarníka Eva Kapcová.

Hodiny na půdě?

Hustopečtí mají malované renesanční sluneční hodiny s milostným motivem na zámecké půdě, které jsou nejstarší na Přerovsku. „Každý se diví, že jsou na půdě. Původně byly na zdi trojkřídlého renesančního zámku, když majitelé přistavovali barokní křídlo, skončili na půdě a nové se objevily na barokním křídle,“ vysvětlil tajemník hustopečského městyse Václav Vomáčka. Hodiny jsou opravené na motivy původních. „Od roku 2005 máme třetí sluneční hodiny, na budově školy,“ upřesnil tajemník.

TAJUPLNÉ NÁPISY NA SLUNEČNÍCH HODINÁCH V REGIONU

Hustopeče nad Bečvou - škola: Tempus Hora Numeratur (Měřím všem stejně)
Rouské - dům: Sine Sole sileo (Bez slunce nejsem nic)
Milenov - kaplička: Smrt jistá – hodina nejistá Podhoří - kostel: Smrt jistá – hodina smrti nejistá
Špičky - stodola: Život měříme skutky, nikoli časem
Kojetín - kostel: Ukazujtež každému hodiny šťastné
Skalička - zvonice: Hodina za hodinou bije, každá ti ublíží - poslední ubije. Všecko pomine. Nic nepomine.

7 ZAJÍMAVOSTÍ O SLUNEČNÍCH HODINÁCH

1. Nejstarší sluneční hodiny pocházejí z roku 5000 let před naším letopočtem a objevili je archeologové v Knowthu v Irsku.

2. Nejmenší sluneční hodiny na světě mají ve vesničce Hýsly na Hodonínsku. Hodiny mají průměr devět milimetrů.

3. Největší zahradní sluneční hodiny v Evropě jsou v obci Píšť na Opavsku. Jsou 16 metrů široké a 47 metrů dlouhé. Jsou to také první sluneční hodiny na světě, kterými prochází silnice.

4. První sluneční hodiny na světě pod hladinou řeky jsou ve Vltavě v Českém Krumlově.

5. Jedny z největších slunečních hodin v Evropě jsou na náměstí v Třešti na Jindřichohradecku. Jejich ručička měří 8,21 metru.

6. Nejvíc slunečních hodin na jednom místě je v pražském v Klementinu. Je jich tam čtrnáct.

7. Katalog slunečních hodin v republice vytváří na internetových stránkách (astro.mff.cuni.cz/mira/sh/sh.php) pracovní skupina Sluneční hodiny.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!