Téměř polovina budovaných kanceláří v Praze je prázdná | e15.cz

Téměř polovina budovaných kanceláří v Praze je prázdná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V prvním čtvrtletí roku 2012 bylo v Praze ve výstavbě přes 170 000 čtverečních metrů kancelářských prostor. Dokončeno by letos mělo být 84 000 čtverečních metrů, z nichž 60 procent je předem pronajato či prodáno. Vzhledem k tomu, že se neočekává, že všechny nově dokončené prostory budou zcela pronajaty ke dni kolaudace, může míra neobsazenosti v krátkodobém horizontu mírně vzrůst,“ uvádí společnost Colliers International.

„Kvůli utlumení hospodářského růstu a finanční nejistotě v eurozóně v roce 2012 je na trhu patrná jistá nervozita týkající se vývoje nájemní aktivity pro zbytek letošního roku,“ říká Jana Vlková, vedoucí oddělení pronájmu kanceláří Colliers International v České republice. „Proto očekáváme, že někteří nájemci budou znovu zvažovat expanzi či stěhování a renegociace tak budou i nadále představovat významný podíl v celkovém objemu pronajatých ploch,“ dodává.

Celkový objem kancelářských ploch se navýšil o 28 919 m2, a to díky dvěma kancelářským budovám, které byly dokončeny v prvním čtvrtletí 2012 (B3 v Praze 4 – Pankrác a Keystone v Karlíně). Byla zahájena výstavba celkem čtyř kancelářských budov, a to v Praze 1, Praze 4 a Praze 8. Většina z nich je realizována na spekulativní bázi. Celkový objem pronajatých kancelářských prostor činil téměř 80 000 m2, což je pokles jak ve čtvrtletním, tak i v meziročním porovnání. „Tato čísla nicméně stále ukazují zdravou úroveň nájemní aktivity, zejména s ohledem na skutečnost, že rok 2011 byl, co se týče objemu pronajatých prostor v Praze, rekordním. Renegociace se na celkovém objemu pronajatých ploch podílely 47 %, následovány relokacemi společností s podílem 31 %, nové pronájmy tvořily 17 %,“ vyčísluje Colliers.

Celková míra neobsazenosti činila 12,26 %, což je zhruba v souladu s ukazateli ze závěru loňského roku. V meziročním srovnání bylo zaznamenáno mírné zlepšení. V Praze bylo k okamžitému pronájmu k dispozici celkem 345 000 čtverečních metrů kanceláří. Největší nárůst neobsazenosti zaznamenala Praha 4 (ze 7,7 % na 9,9 %). Nejnižší míru neobsazenosti si udržuje Praha 5 (6,96 %). Praha 1 a Praha 8 zaznamenaly mírný pokles (11 %, resp. 13,4 %). Praha 9 (31 %) a Praha 7 (23,8 %) stále evidují neobsazenost vysoko nad celopražským průměrem.

Výše základního nájemného u budov nejvyšší kategorie ve všech částech Prahy se nezměnila. Nájemné v centru města je na úrovni 20-21 eur/m2 za měsíc. V širším centru je na úrovni 15 – 17,5 eur/m2 za měsíc a na okrajích Prahy to je 13-14,5 eur. Efektivní nájemné, dosahované nájemci při renegociacích či stěhování, bylo o 10-15 % nižší než základní nájemné v závislosti na lokalitě, budově, velikosti pronajaté plochy a podmínek pronájmu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery