Tesla mezi satelity. Boeing zprovoznil první čistě elektrickou družici | E15.cz

Tesla mezi satelity. Boeing zprovoznil první čistě elektrickou družici

Tesla mezi satelity. Boeing zprovoznil první čistě elektrickou družici
Umělecké ztvárnění satelitu ABS-3A na orbitě Země
• 
ZDROJ: Boeing

Marek Schwarzmann

Společnost Boeing v minulém týdnu zprovoznila na zemské orbitě první výhradně elektřinou poháněný civilní satelit na světě. Jeho unikátnost tkví hlavně v typu pohonu, na který spoléhá: nevyužívá totiž klasické chemické motory (ani záložní) jako všechny dosavadní satelity, ale xenon-iontový motor NEXT z dílny americké NASA.

Satelit patří bermudské komunikační firmě ABS, která klientům poskytuje internetové připojení a televizní a telefonní pokrytí. Satelit vynesla na oběžnou dráhu počátkem letošního března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Od té doby pracovali inženýři na jeho konfiguraci a správném napozicování, zprovoznění začátkem září přišlo zhruba o měsíc dřív, než se původně předpokládalo.

Využívání xenon-iontového motoru je z dlouhodobého hlediska pro vesmírná plavidla výhodnější - jeho efektivita je totiž až 1000krát vyšší než u klasických spalovacích/chemických motorů, byť je to vše vykoupeno mnohem slabším tahem. Právě vysokou efektivitu elektrického pohonu zmiňují vědci také v kontextu s dalekými lety vesmírem, které má lidstvo v budoucnu podnikat.

Satelit ABS-3A není prvním objektem, který využívá iontový pohon – desítky sovětských a amerických sond a družic jimi byly vybavovány už od roku 1964, všechny však byly buď výhradně experimentální vojenské či vědecké, nebo, byť civilní a telekomunikační, jako záložní pohon nesly chemické trysky.

Éra sledování Země pomocí malých satelitů začíná

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!