Tuhý se obává hackerů, chce založit zvláštní útvar proti kyberkriminalitě | E15.cz

Tuhý se obává hackerů, chce založit zvláštní útvar proti kyberkriminalitě

Policejní prezident Tomáš Tuhý
Policejní prezident Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policejní prezident Tomáš Tuhý hodlá do konce roku přijít s návrhem na vznik speciálního útvaru proti kybernetické kriminalitě. Vzniknout by mohl do dvou let. Podle Tuhého již jsou u policie specialisté zaměření na počítačovou kriminalitu, ale brzy by mohli přestat hackerům stačit. Nový útvar by měl být účinnější.

Zatím se vede diskuse o tom, jak by mohl útvar vypadat. Policejní prezident proto neuvedl, kolik členů by mohla jednotka mít. „Rozhodně to bude více početný útvar. Diskuse uvnitř policie nám ukazuje potřebnost takového útvaru,“ uvedl Tuhý v České televizi.

Česko v poslední době sužuje vlna kybernetických útoků. Tento týden například hackeři poslali desetitisícům lidí falešné výzvy k zaplacení exekuce. Na podobné útoky často upozorňují i banky. Další případy se týkají třeba šíření dětské pornografie.

Kybernetickými útoky se bude brzy zabývat také Senát, který bude rozhodovat o pravidlech spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie. Norma má zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy České republiky.

Tři miliardy navíc

Tuhý dnes v ČT také zopakoval, že chce od vlády navýšení rozpočtu na příští rok o tři miliardy na 31 miliard korun. Nové finanční prostředky by měly mimo jiné jít do nákupu nových policejních aut.

V první etapě by podle Tuhého šlo o jednu miliardu korun, za kterou by se obměnila zhruba třetina z 8000 aut ve vozovém parku policie. Podle Tuhého by nová auta měly být policejní speciály, které by měly pevnější konstrukci, lepší bezpečnostní prvky, lepší ovládání nebo speciální skříňky pro dlouhé zbraně.

Martin Půlpán: Kybersvět se stává drsným bojištěm. Česko není připravené

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.