V Praze je stále 2627 postavených, ale neprodaných bytů | E15.cz

V Praze je stále 2627 postavených, ale neprodaných bytů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet postavených, ale neprodaných bytů se v Praze proti stavu na konci roku 2010 snížil v srpnu o šest procent na 2627 bytů. Na konci roku 2011 však můžou v hlavním městě marně hledat kupce ještě další stovky nových bytů navíc. Vyplývá to ze zveřejněné analýzy společnosti Trigema.

„Aktuální data jasně ukazují, že aktivita developerů na straně nabídky není doprovázena zvýšenou poptávkou po nových bytech. Naopak. Nůžky mezi nabídkou a poptávkou se stále rozevírají,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Přibližně polovina z postavených a současně neprodaných bytů se podle analýzy nachází v 15 developerských projektech. „Tyto ležáky čeká nevyhnutelně další vlna slev,“ poznamenal Soural.

Přibývání takzvaných ležáků souvisí podle Trigemy s růstem nabídky. V srpnu stavitelé nabízeli v metropoli 7273 bytů, což je o 250 víc než v únoru. Stavaři zahájili v červenci podle dnes zveřejněných čísel Českého statistického úřadu stavbu 2290 bytů, což je o meziročně o 6,2 procenta méně. Důvodem bylo podle ČSÚ nízké zahajování bytů v nebytových budovách. Zahájených bytů v rodinných domech přibylo o pět procent a počet zahájených jednotek v bytových domech se zvýšil o 30,8 procenta. Tento nárůst ale způsobila velmi nízká srovnávací základna minulého roku, kdy počet zahájených bytů v bytových domech meziročně klesl o téměř 90 procent, uvedli statistici.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video