Výpověď dala třetina lékařů

Měsíce lékaři odchodem jen hrozí.Teď už skoro berou za kliku.

Podle odborářů dalo ke konci roku v kladenské nemocnici výpověď devětašedesát doktorů. Tedy více než třetina.

„K tomu jeden kolega odchází do důchodu a další výpověď přibude ještě na konci února. Rezignuje primář jednoho oddělení,“ vysvětluje neurolog a předseda kladenských odborářů Jiří Sedlák.
Podle vedení nemocnice jsou tyto počty zavádějící. „Někteří lékaři pracují na plný úvazek, jiní třeba jen půl dne v týdnu,“ říká náměstek ředitelky kladenské nemocnice Vladimír Lemon.
Nemocniční dveře by se za lékaři měly zavřít na začátku března, kdy jim vyprší výpovědní lhůta. Odchody postihnou prakticky celou kladenskou nemocnici.

„Výpovědi podala řada lékařů na odděleních ARO, ortopedie, neurologie, interna, chirurgie, gynekologie, pediatrie, ORL a urologie,“ říká Sedlák.
Nejvíce lékařů v poměru k jejich celkovému počtu „balí kufry“ na odděleních ARO, ortopedie a neurologie.

Cizinci a záchranáři?

„Na ARO jsou navíc navázané všechny operační obory. Chirurgie, gynekologie a další,“ dodává Sedlák.
S tímto tvrzením vedení nemocnice souhlasí. „Bez anestezie nelze operovat,“ říká Lemon.
Žádný z doktorů svou výpověď zatím nestáhl.

„Zachovat musíme hlavně péči o akutní stavy. Je možné odložit plánované výkony, sloučit příbuzné obory či získat přechodnou pomoc z jiných zařízení,“ vysvětluje Vladimír Lemon.
Nemocnice se nebrání ani zájemcům z ciziny. „Pokud tito lékaři budou mít patřičné vzdělání, zkušenosti a budou jazykově vybavení. Toto nejlépe splňují slovenští kolegové,“ dodává Lemon.

Podle šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka by mohli chybějící lékaře ve středočeských krajských nemocnicích částečně nahradit záchranáři. „Deset anesteziologů je připraveno sloužit na odděleních ARO v Kolíně a Kladně,” řekl po úterním jednání vedení kraje a ředitelů nemocnic Houdek.
Další schůzka vedení kraje a nemocnic k situaci kolem odchodů lékařů se uskuteční ve čtvrtek 13. ledna.