Vytrvalá žena pro extrémní závody | E15.cz

Vytrvalá žena pro extrémní závody

Nenápadná sportovkyně z Opavy Šárka Kolbová vyhrála nejtěžší triatlonový závod.

Extrémní vzdálenosti a nejvyšší obtížnost. Triatlonový ironman umí dokonale prověřit kondici i vůli sportovců. Šárka Kolbová na světovém mistrovství v trojnásobném ironmanovi v Německu dokázala, že na extrémních tratích nemá ve světě mezi ženami konkurenci. Poprat se musela s bezmála dvanácti kilometry ve vodě, 540 kilometrů ji čekalo na kole a závěrečná běžecká část měla 126,6 kilometru. „Už když jsem startovala na standardních triatlonech v Opavě a okolí, tak pro mě byl ironman obrovská výzva. Podařilo se mi do několika nastoupit a pak už mi stačila jenom zmínka o dvojném a trojném ironmanovi a musela jsem to vyzkoušet,“ líčí cestu k extrémním tratím Kolbová. V Německu zkušená sportovkyně zvládla plaveckou část v čase 03:40:46, cyklistickou trať za 27:38:11 a běžeckou za 48:04:44. „Na to se dá připravit jenom dlouhými tréninky o nízké intenzitě. Důležitá je také výživa během závodů. Žaludek by nevydržel celou dobu zpracovávat pouze energetické gely, proto je třeba zařadit i tuhou stravu. Klasické banány, ale také rohlíky se salámem nebo polévky. Podle mne se ale jedná o závody, kde záleží hlavně na psychice,“ vysvětluje Kolbová, která loni vyhrála Světový pohár v ultratriatlonu.

Sport? Až po vysoké škole

Většina vrcholových sportovců má něco společného. Každý z nich se sportem začínal od malička a pod vedením zkušených trenérů. V případě Šárky Kolbové to ale neplatí. „Pocházím z rodiny, kde mne ke sportu nevedli a sport jako takový považovali za ničení zdraví. Ke sportu jsem se pomalu začala propracovávat až po vysoké škole. Nejdříve to bylo plavání a v létě výlety na kole. Běh jsem brala jako možnost, jak pokračovat s pohybem i v chladné části roku,“ vzpomíná na své začátky Kolbová. Na triatlon došlo až mnohem později. „O triatlonu jsem viděla dokument v televizi a bylo mi jasné, že jej chci jednou zkusit. Trvalo to ale ještě pár let, než jsem se poprvé postavila na start,“ dodává Kolbová. Časově náročná příprava nenechává vytrvalkyni moc času na jiné koníčky, a tak dává přednost odpočinku. „Ráda jsem četla knížky, ale delší dobu už nečtu, protože nad nimi rychle usínám. Sklouzla jsem ke konzumní zábavě, takže zasednu k internetu nebo televizi a odpočívám. Nectí mě to, ale je to tak,“ líčí Kolbová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.