Vzácný bílý pták kiwi přežil operaci trávicího ústrojí | E15.cz

Vzácný bílý pták kiwi přežil operaci trávicího ústrojí

Bíle opeřený pták Kiwi
Bíle opeřený pták Kiwi
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jediný známý pták kiwi na světě s bílým opeřením přežil operaci, při které mu zvěrolékaři odebrali kameny z trávicího ústrojí. Informoval o tom britský zpravodajský server BBC. Kuře ptáka kiwiho s bílým opeřením se narodilo 1. května ve speciální novozélandské chovné stanici Pukaha Mount Bruce. Ochránci přírody tehdy uvedli, že Manukura, jak se kuře jmenuje, je první kiwi s bílými pery narozené v zajetí a že nejde o albína.

Problémy s trávením u Manukury správci střediska zjistili před týdnem. Rentgenové snímky poté odhalily, že v trávicím ústrojí mladé samičky uvízly dva velké kameny a brání průchodu potravy dál do střev. Zvěrolékaři v nemocnici ve Wellingtonu jí během dvou operací kameny laserem úspěšně rozbili. Centrum Pukaha Mount Bruce, kde bílá kiwi žije, uvedlo, že srdce Manukury se během operace zpomalilo, což chirurgický tým „trochu vyděsilo“. Bílý kiwi ale přežil a nyní se zotavuje v ústraní od ostatních zvířat.

Kiwi jsou přibližně 45 centimetrů vysocí noční ptáci, kteří neumějí létat a hnízdí na zemi. Podobně jako jiní opeřenci polykají kameny, aby jim pomohly při trávení potravy. Před příchodem bílých osadníků nežili na těchto tichomořských ostrovech kromě netopýrů žádní savci, a kiwi proto neměli žádné přirozené nepřátele. V současnosti představují největší hrozbu jejich přežití psi, potkani, kočky a hranostajové. Novozélandské úřady odhadují jejich aktuální počet na 70 tisíc.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video