Winamp končí. Populární přehrávač bude po 16 letech odstaven | E15.cz

Winamp končí. Populární přehrávač bude po 16 letech odstaven

Winamp končí. Populární přehrávač bude po 16 letech odstaven
Winamp
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: uzi978

Živě.cz
David Polesný

Už v roce 1997 jste si do počítače mohli nainstalovat Winamp. Program původně určený pro přehrávání hudebních souborů si brzy získal miliony příznivců. Byl přehledný, rychlý, měl ekvalizér a hlavně se rychle vyvíjel. V roce 2005 měl 52 milionů uživatelů. To už byla vývojářská firma Nullsoft, která za vývojem Winampu stála, pod křídly AOL. Nyní se v AOL rozhodli, že další vývoj tohoto programu zastaví.

Oficiální konec Winampu byl stanoven na 20. prosince 2013. To zmizí oficiální odkazy ke stažení a odstaví se navázané online služby. Program se nebude dále vyvíjet.

Server Arstechnica poodhaluje, že AOL k tomuto kroku vedly slabé příjmy Winampu. U programu šířeního zdarma, jehož příplatkové funkce nejsou nijak klíčové, to asi ani nepřekvapí. Firma se ale ani nepokusila ze široké uživatelské základny a oblíbené značky získat další peníze, které by umožnily programu přežít.

Poslech hudby se v posledních letech přesouvá ke streamovacím službám a především do mobilů. Ačkoli má Winamp i mobilní verzi, těžko může konkurovat předinstalovaným systémovým aplikacím jako je iTunes nebo Google Music.

Program si ale i přes oficiální ukončení vývoje bezesporu řadu příznivců udrží. Není závislý na webových službách a vývoj audioformátů není aktuálně nijak překotný. Winamp tak může v počítačích sloužit ještě dlouho.

Text vyšel na Živě.cz

Autor: Živě.cz, David Polesný
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!