Závod v dobývání vesmíru pokračuje: Rusko chce základnu na Měsíci | E15.cz

Závod v dobývání vesmíru pokračuje: Rusko chce základnu na Měsíci

Měsíc, úplněk
Měsíc, úplněk
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko by mělo usilovat o vybudování velké základny na Měsíci, díky níž by mohlo získat náskok před svými kosmickými konkurenty a napravilo by si pověst pošramocenou nedávnou sérií raketových havárií. Prohlásil to dnes v Moskvě Dmitrij Rogozin, vicepremiér odpovědný za kosmický program a zbrojní průmysl. Svou vizi označil za "prestižní politický úkol".

Rusko se usilovně snaží dostát své pověsti kosmické velmoci, která se loni a letos otřásla vinou sedmi velkých havárií, při nichž kosmická agentura Roskosmos ztratila deset nákladných vesmírných aparátů. Rogozin v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Vesti FM upozornil, že měsíční základna by se mohla stát potřebnou injekcí, kterou ruský kosmický program potřebuje.

„Sektor kosmického výzkumu je silně konkurenční, a musíme si proto vytknout 'supercíl', který náš průmysl a výzkum posune kupředu,“ řekl Rogozin. „Proč se nepokusit o vybudování velké měsíční stanice, která by se stala základnou pro příští vědecké výboje?“

Apetit Ruska podle agentury Reuters povzbuzuje záměr Číny vyslat na Měsíc už příští rok první vlastní sondu. Vědci Měsíc označují za potenciální zdroj nerostů, které by bylo možné i těžit.

O myšlence zřídit na Měsíci základnu už loni spekulovala agentura Roskosmos, která navrhovala přizvat k jejímu vybudování Spojené státy a evropské země. Do roku 2020 chce Roskosmos vyslat k Měsíci dvě automatické sondy, hovoří se i o plánech na pilotovaný let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video