ZTE představil první skener oční sítnice v mobilu

ZTE Grand S3

ZTE Grand S3 Zdroj: ZTE

Sotva se pořádně pořádně ujala čtečka otisků prstů a máme tu další senzor, ten tentokrát skenuje vaše oči. ZTE na MWC v Barceloně představilo vlajkovou loď s názvem ZTE Grand S3. Výkonnostně sice nepatří k naprosté špičce, ale přesto si vybojovala světové prvenství: nabídla totiž bezpečnostní prvek s názvem Eyeprint ID, který dokáže odemknou telefon pomocí skenu oka.

Jak to funguje? O skenování se samozřejmě stará přední fotoaparát s rozlišením 8 MPx, který skenuje vaše oko a mapuje krevní cévky uvnitř očního bělma o kterých výrobce tvrdí, že jsou jedinečné pro každého člověka a nemá na ně vliv věk ani stres. Eyeprint ID můžete používat pro odemykání telefonu i autorizaci mobilních plateb.

Na videu kolegy Honzy Lásky uvidíte, že to funguje. Jaká je ale spolehlivost systému, citlivost na detaily, jak snadno/těžko se dá obelhat třeba fotkou oka? To by ukázala až hlubší analýza, ale vzhledem ke kvalitě čelních kamerek si nelze dělat velké naděje…

Metoda by prý měla být bezpečnější než senzor otisků prstů, ale naopak je pomalejší, jelikož je stále potřeba skenovat obě oči. Jelikož u předního fotoaparátu není přisvětlovací dioda, člověka hned napadne otázka, jak asi bude tato metoda spolehlivá za špatného osvětlení. Nicméně ZTE této metodě věří a slibuje, že bude dostupná ve všech příštích telefonech řady Grand.

ZTE Grand S3ZTE Grand S3 | ZTE

Telefonu nabídne solidní výbavu hodnou vlajkové lodi: 5,5“ displej s rozlišením 1920 × 1080 pixelů, 16 MPx fotoaparát, uvnitř tepe čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 801 s taktem 2,5 GHz, kterému sekunduje operační paměť s velikostí 3 GB RAM. Potěší také baterie s příjemnou hodnotou 3100 mAh. Telefon samozřejmě umí i LTE. Výrobce bohužel sáhnul po starším Androidu 4.4. Telefon se už nyní prodává v Číně za 2999 CNY (v přepočtu zhruba 11 800 korun), o globální dostupnosti se však zatím nic neví.

Další zajímavé novinky z MWC naleznete na serveru MobilMania.cz