Z Rejžkova deníčku: Povýroční přemítání | e15.cz

Z Rejžkova deníčku: Povýroční přemítání

Jan Rejžek

Jan Rejžek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

O víkendu se skvěle slavilo výročí listopadové revoluce, dodnes potkávám dojaté spoluobčany s plackami Milionu chvilek pro demokracii či trikolórami na klopách. Tyto radostné dojmy jsou však přebíjeny novými hrůzami. Za zmínku stojí i módní petarda ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která se na otevření Českého domu v Bratislavě dostavila v rudém kabátku s bílou liškou kolem krku.

Horší ovšem bylo vyjádření nikoli absolventa zvláštní školy, nýbrž předsedy vlády této země. Ten prý vůbec nevěděl, že se za normalizace nemohlo svobodně cestovat na Západ!

Ano, skutečně nemohlo, pokud jste nebyli komunisté a estébáci ze zahraničního obchodu. A ať se premiér laskavě licoměrně nevozí na památce Václava Havla, když sám před časem prohlásil, ať jdou pravda a láska… kamsi. Když už se Babiš po třiceti letech konečně stydí za členství v KSS, proč jako odpustek nezaloží fond na podporu politických vězňů režimu, jemuž sloužil?

K sobotní mohutné letenské demonstraci se vyslovil leckdo. Jedno z nejtrapnějších vyjádření jsem bohužel slyšel od žijícího klasika (a Zemanova laureáta) Jiřího Suchého, který v jednom rozhovoru prohlásil, že na Letenské pláni došlo ke znesvěcení listopadu a že se tam vyskytly sprosté či hanlivé nápisy. Na rozdíl od Mistra jsem tam byl a nezaznamenal jsem jediný takový. Prosil bych uvést jediný příklad. Já viděl samé vtipné a trefné.

Nikde se nepsalo o vynikajícím nedělním večeru v Činoherním klubu věnovaném vzpomínkám na vznik Občanského fóra. Byli tam všichni, tehdejší aktéři i nynější vzpurná mládež, akci uváděl Michael Žantovský skoro tak dobře jako Vladimír Dvořák kdysi Televarieté. Na závěr publikum povstalo a zapělo s Vladimírem Mertou hymnu. Umíte si představit, kde a kdy ji mohl naposledy zpívat třeba Ovčáček s Mynářem a Nejedlým? Leda na ruské ambasádě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video