Glosa Jaroslava Bukovského: Čínské páky | E15.cz

Glosa Jaroslava Bukovského: Čínské páky

Jaroslav Bukovský

Share on Facebook Messenger

Že si čínské peníze kupují svět, je už omšelou pravdou. Co překvapí, je tempo, kterým se peníze zpoza velké zdi řítí. Jen loni se rozlil do světa vliv Pekingu materializovaný bezmála dvěma stovkami miliard dolarů zahraničních akvizic. To je skoro čtyřnásobek částky z roku 2015. Možná dobrou, možná špatnou, ale každopádně zajímavou zprávou je, že tento trend pro Česko tak docela neplatí, a to navzdory vší okázalé politické sinofilii. 

Nejde jen o to, že by se třeba některé z přislíbených investic do Česka omylem nakonec reálně nedostaly. Nebo že by byly odhady některých politiků, nedej bože, přehnané. Jde o to, že více čínských investic než v Česku je už dávno v Polsku nebo v Maďarsku. Takže ambice naší země stát se čínskou branou do Evropy, ambice tak barvitě malovaná některými představiteli státu, je spíše z říše dětských přání. Peking má na Evropu evidentně více různých pák. Možná víc, než se na první pohled může zdát.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.