Levice nemá sněmovní angažmá jisté - glosa Petra Peška | E15.cz

Glosa Petra Peška: Solidní politická nejistota

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Volič menších středopravých či levicových stran musel být po víkendu vyděšen. Podle volebního modelu Kantaru CZ, který byl zveřejněn v nedělních Otázkách Václava Moravce, by solidní jistotu sněmovního angažmá měli jen ANO, Piráti a ODS.  

Ostatní strany a straničky se dostaly do oblasti volebního ponoru, neboli do pásma kolem pětiprocentní podpory…

Panika bývá sice lákavá, ovšem většinou i předčasná. Takže na uklidnění společensko-politické situace přispěchalo v pondělí CVVM a vše je trošku jinak. Kromě jiného pořadí stran na stříbrné a bronzové volební pozici – tedy ODS a Pirátů - to jsou hlavně pozice dalších uskupení.

Například sociální demokraté, kteří ještě v neděli balancovali na hraně pětiprocentní kladiny, najednou šlapou na paty Pirátům (u nichž se během jednoho publikačního dne stalo z 18 procent pouhých 13,5 procenta). Stejně tak i komunisté si nějak polepšili, u ostatních je to kromě pořadí jakžtakž podobné.

Z toho plynou dvě poučení. Jednak je dobré rozlišovat mezi průzkumy, například právě Kantar CZ bývá přesnější. A to druhé praví, že průzkumy je třeba nepřeceňovat. Jakkoliv právě volební modely bývají z metodologického hlediska nejblíž skutečnému stavu.

Nicméně v jednom se shodují. Preferencím stále vládne hnutí ANO, které osciluje kolem 30 procent. Což je, bohužel, solidní jistota…

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video