Jan Šindelář: Tu Putin, tu Afrika | E15.cz

Jan Šindelář: Tu Putin, tu Afrika

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lid této země nyní sžírá zásadní dilema: Má se více bát vlny uprchlíků z Afriky, nebo invaze barbarských mužiků zpod Uralu? Sám se řadím k těm, kteří spíše poukazují na ruské nebezpečí. Žádný Afričan totiž nemá v kapse jadernou bombu, zatímco jistý agent KGB v Kremlu jich má mnoho. A nestydí se o jejich použití hovořit. Žádný Afričan také nesestřelil civilní letadlo nad Evropou, zatímco jistý ruský šílenec ano.

fričané rovněž zatím neukradli v Evropě žádný poloostrov, ač leckterý Ital může mít jiný pocit. Stejně tak patřím k těm, kteří si myslí, že nebezpečí ruské je větší než někdejší nebezpečí sovětské.

Od dob Stalina nikdy v Moskvě netřímal takovou moc jediný muž. Až dnes. Ano, někdo by mohl namítnout, že Vladimir Putin směřuje jako každý stárnoucí diktátor k zesměšnění.

K smíchu byli nakonec všichni, kteří nepadli na bojišti. Vzpomeňme namátkou Napoleona, Lenina, Hitlera, Castra nebo Kim Čong-una. I když ten zůstává šaškem navzdory svému mládí.

Konec míru?

Jenže zesměšnění diktátora bývá smýváno krví. Proto ta obava. Konec míru v Evropě minulý týden oznámil také polský ministr obrany Tomasz Siemoniak.

Češi tak dnes mají jedinou naději: masa Afričanů se zastaví před Železnou Rudou a Dolním Dvořištěm v obavě z neznáma a zelení mužíci nepřekročí řeku Moravu a Jeseníky, protože jim dojde benzin a vodka. Tím se naplní dávná česká mostní vize, totiž že Polabí bude mostem mezi Východem a Západem, aniž by do něj někdo cizí strkal nos. Že to dopadne jinak, je celkem nabíledni. Krkovička na grilu spokojeně přede.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video