Komentář Jany Havligerové: Hlas voleb a Babišova kouzla | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Komentář Jany Havligerové: Hlas voleb a Babišova kouzla

Komentář Jany Havligerové: Hlas voleb a Babišova kouzla
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Jakub Poláček
Jana Havligerová

Jana Havligerová

Máme to za sebou. Tedy my, co chodíme k volebním urnám. Protagonisté partají, kteří hráli o všechno, mají naopak hodně práce před sebou. Zdůvodnit před veřejností, proč volby dopadly tak, jak dopadly, přitom patří k tomu nejjednoduššímu. Méně snadné už bude vyříkat si to uvnitř stran a hnutí, a hlavně vymyslet jak dál. Je to důležité. Volby do obecních zastupitelstev a Senátu naznačily, jak by mohl vypadat budoucí střet o Poslaneckou sněmovnu. A možná i to, že nemusí být až tak vzdálený.

Strany a hnutí si pro jistotu budou muset spočítat i zisky a ztráty z případných předčasných sněmovních voleb. Jedna věc už je zřejmá. Hlavními soky budou pravice a hnutí ANO. Jednoznačně na vzestupu je ODS, na Andreje Babiše ale zatím ještě jako solitér nemá. Málo platné, pokud se jedná o sněmovnu, skóre z průzkumů je 28 až 30 procent pro anoisty proti 13 až 15 procentům pro ODS. I tyto volby „druhého řádu“ ukázaly, že pravice by se potřebovala stmelit a pohřbít vzájemné averze, často pramenící z dávno překonané minulosti.

Pravice, a to platí především o TOP 09, která se dostala na úroveň regionální strany, nemůže nechat bez povšimnutí úspěch různých sdružení, hnutí nezávislých kandidátů a starostů. Ti získali zdaleka nejvíc mandátů. Navíc tentokrát takovým kandidátkám hodili hlas i voliči ve středních a větších městech. Uvažovat o alianci například se STAN by stálo za hřích. Ostatně vemluvit se do přízně některým vůdcům takových uskupení už se snaží i Babiš. Nejspíš mu dochází, že moc peněz a marketingu má své limity. A že ANO pro tuto chvíli narazilo na strop. Což samozřejmě neznamená, že politiku vzdá. Přijdou další eskamotérské kousky.

Komentář Martina Čabana: Andrej Babiš se zlobí. Na Senát

Zavedené politické strany také musejí začít brát vážně Piráty. Možná se domnívaly, že hvězda partaje, které fandí především mladí, zazáří a zhasne. Nestalo se a Pirátská strana z politické mapy nezmizí. Naopak je představitelné, že po příštích parlamentních volbách by dokonce mohla promlouvat do sestavování vlády. Hodně zjednodušeně řečeno – důležité bude, jestli se Piráti přikloní k ODS, nebo k ANO.

O debaklu levice bylo snad už řečeno vše. Tonoucí se stébla chytá, což je patrné třeba z komunistického návrhu zrušit promlčení privatizačních kauz z devadesátých let. Pro ČSSD je zase stéblem účast v Babišově kabinetu. O to, jestli ho ČSSD má pustit, anebo se ho má urputně držet, se mezi přáteli a přítelkyněmi odehraje pořádná řež. Bude to mela, po které by nemusel zůstat kámen na kameni. A možná po ní nezůstane ani pouhá jedna sociální demokracie.

Komentář Dušana Šrámka: Státní zástupci k větší nezávislosti mentálně nedorostli

Zvláštní kapitolu si zaslouží Okamurova SPD. Strana velkohubého vůdce dostala… Jak to slušně říct… Zkrátka pohořela. V obecních volbách získala tři procenta hlasů.

To je dobrá zpráva. Jejím rubem je, že část jejích původních voličů přeběhla k ANO. A předseda Babiš tento elektorát nepouští ze zřetele. Udičku v podobě návrhu na přímé volby starostů už nahodil.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!