Komentář Jany Havligerové: Rozpočtová kanonáda | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Komentář Jany Havligerové: Rozpočtová kanonáda

Komentář Jany Havligerové: Rozpočtová kanonáda
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Jana Havligerová

Jana Havligerová

Diskuze o státním rozpočtu na příští rok je zatím ve fázi palebné přípravy, ale i z ní je zřetelně vidět, jak bude vypadat bojiště ve sněmovně, až projednávání plánu státních financí začne naostro. Na jedné straně je Babišova vláda pevně usazená v zákopech s týlem krytým komunisty. Soustředěná palba se bude ozývat z opozičních lavic, na zteč to ale nebude.

Ministrům k vítězství postačí jen odolnost. Tu kanonádu budou muset prostě přetrpět. Při prvním čtení návrhu, kdy se schvaluje jen rozpočtová bilance, jim o nic jiného nepůjde. Premiér sice tvrdí, že o podpoře rozpočtu bude jednat se všemi stranami, ale to jsou jen takové řeči. Bude snad vážně diskutovat například s TOP 09, která chce, aby zmizel 40miliardový schodek a o 30 miliard se zvýšily výdaje na investice? Zlaté oči. Na rovinu to říká ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD. Vládní koalice podle ní bude primárně jednat s komunisty.

Hladký postup rozpočtu do druhého čtení je prakticky jistý. Ekonomičtí experti KSČM, poslanec Dolejš i šéfka rozpočtového výboru Vostrá, připouštějí, že navrhovaný deficit není optimální. Podstatnější však prý je, že vláda plní své rozpočtové priority. Rozuměj, porostou penze, platy a tak dál. Rozdá se 140 miliard korun, o něž vláda pro příští rok navýšila výdaje.

Z Lidových novin odchází po 27 letech reportérka Petra Procházková

První čtení zkrátka skončí pro vládu happy endem. Kritika bude silná, ale to bude všechno. Z vládních řad, pokud budou mít koaliční poslanci a komunisté vůbec chuť vést debatu, se maximálně dozvíme, že schodkové rozpočty sestavovaly i pravicové vlády ODS. Na lámání chleba nicméně může dojít ve druhém čtení návrhu rozpočtu, kdy poslanci podávají pozměňovací návrhy. Kreativitě se meze nekladou a požadavků je pravidelně víc než dost.

Podstatné bude zvláště to, čeho se budou dožadovat právě komunisté. Teprve v ten moment se začne vyjednávat cena za jejich podporu. A protože je možné měnit jen něco za něco, konkrétně při zvýšení některých výdajů zároveň jiné škrtnout, nemůže nikdo nic považovat za definitivní. Snad až na mandatorní výdaje – krátit před volbami slíbené peníze na důchody by mohl jen opravdový nelida.

Komentář Jana Šindeláře: Korouhvička jménem ÚOHS

Trochu vzrušení do poklidného projednávání rozpočtu na příští rok by mohly vnést leda snad politické povolební turbulence uvnitř ČSSD. K těm se sice schyluje, ale ani socialisté si nemohou dovolit jít proti vlastnímu programu. Rozpočet bohužel naplní očekávání nevládních ekonomů: zbytečný schodek, nesystémové navýšení důchodů, růst platů, který zrychlí inflaci.

O miliardových dárcích pro voliče, jako je 75procentní sleva na jízdném pro studenty a seniory, už je úplně zbytečné mluvit. Ale třeba nebudou mít dlouhé trvání. O navýšení platů se stále vehementně hlásí zdravotníci. Když už tedy vláda utrácí, přidat jim by mělo alespoň nějaký smysl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!