Z Lidových novin odchází po 27 letech reportérka Petra Procházková | E15.cz

Z Lidových novin odchází po 27 letech reportérka Petra Procházková

Petra Procházková
Petra Procházková
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dlouholetá reportérka Lidových novin Petra Procházková (53) ohlásila po 27 letech odchod. Vedení deníku ji podle jejích slov již nedokáže ochránit před vlivem premiéra Andreje Babiše (ANO), do jehož svěřenského fondu patří vlastník listu, skupina Mafra. Její příspěvek na twitteru citoval server Neovlivní.cz.

Rozbuškou se stal text údajné zástupkyně humanitární organizace, který podporoval premiérovo stanovisko v otázce syrských uprchlíků. Do redakce Lidových novin jej ale podle Procházkové poslala přímo asistentka premiéra.

Web Lidovky.cz minulý týden podle šéfredaktora Lidových novin Istvána Léka publikoval text o sporu kolem syrských sirotků, který mu poskytl Úřad vlády ČR a který byl podepsán údajnou lékařkou Taťjanou Horákovou.

"Jakmile jsme v redakci získali pochybnosti o důvěryhodnosti autorky, stáhli jsme ho. Osobně se za zveřejnění nedostatečně prověřeného textu omlouvám a zasadím se o to, aby se podobné chyby neopakovaly. Chci kategoricky prohlásit, že práce novinářů v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz nebyla a nebude pod politickým vlivem," uvedl dnes Léko na serveru Lidovky.cz.

Podle Neovlivní.cz Procházková své rozhodnutí oznámila vedení listu. Odchod podle serveru zvažují i další redaktoři Lidových novin.

Petru Procházkovou proslavily reportáže z míst válečných konfliktů, které vznikly po rozpadu Sovětského svazu na Kavkaze. Novinářka se dokázala dostat i mezi gerilové bojovníky na Východním Timoru. Několik let se zajímala o problematiku Čečenska. V roce 2000 přerušila zpravodajskou práci a v Grozném založila dětský domov pro 50 válečných sirotků.

V témže roce ji ruské úřady označily jako personu non grata a musela Rusko opustit. V roce 2001 a 2002 byla zpravodajkou a korespondentkou v Afghánistánu. Je mimo jiné držitelkou Ceny Františka Kriegela, která je udělována za občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Po roce l989 byla členkou prvního týmu obnovených Lidových novin.

Vydavatelství Mafra, které mimo jiné vydává Lidové noviny a Mladou frontu Dnes, patří do skupiny Agrofert, kterou její vlastník premiér Babiš loni převedl do svěřenského fondu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video