Zápisník Jana Stuchlíka: Lepší časy | E15.cz

Zápisník Jana Stuchlíka: Lepší časy

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Tak trochu to vypadá, jako by ministři za hnutí ANO v předchozí vládě nevěděli, co dělají. Jak jinak si vysvětlit pasáž z návrhu programového prohlášení Babišovy vlády, která se týká surovin. Neprodleně prý kabinet změní surovinovou politiku a zvedne poplatky z vytěžených nerostů. Pro aktuální znění surovinové politiky zvedli ruku všichni ministři za ANO letos v červnu. Vyšší příjmy z nerostů pro stát si Babiš vydupal po ročním boji už dříve. No, začínají ty lepší časy hezky.

Zatímco Miroslav Kalousek dostal na titul nejlepšího ministra financí střední Evropy glejt, Andrej Babiš se za něj prohlásil při odchodu z funkce sám. Možná i proto ve vládním prohlášení trvá na tom, že jeho kabinet bude usilovat o vyrovnaný rozpočet. Škoda že program vlády neříká, při jakém růstu HDP by bylo záhodno tohoto cíle dosáhnout. Teď ekonomika roste o pět procent za rok a stát plánuje sekyru 50 miliard korun. Kolik by to asi bylo, kdyby náhodou příští rok přišla recese?

Elektrický úhoř je inspirativní tvor. Dokáže šlehnout soka nebo kořist až 600 volty. Vědci si z něj vzali příklad a vytvořili umělé buňky, které dokážou vyrábět elektřinu ze solného roztoku. Zatím z nich takové pecky nedostanou, ale pracují na zdokonalení materiálů a snížení jejich elektrického odporu. Slibují si od toho, že elektrobuňky budou jednou pohánět lidské implantáty s pomocí tělních tekutin. Alespoň jedna dobrá zpráva před Vánoci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video