PŘEHLEDNĚ: Netflix, HBO Max, Disney+ či Amazon. Srovnání streamovacích služeb v Česku

Film The Gray Man, jeden z posledních hitů streamovací platformy Netflix

Film The Gray Man, jeden z posledních hitů streamovací platformy Netflix Zdroj: Netflix

Na českém trhu se v posledních měsících a letech etablovalo hned několik streamovacích služeb, největší úspěch ale nadále sklízí globálně nejúspěšnější Netflix. O slovo se však hlásí další platformy. Podívejte se, jaké streamovací služby v Česku působí a jaká je jejich nabídka. 

Netflix 

Nejpopulárnější streamovací služba světa, která má celosvětově 220 milionů uživatelů, odstartovala v Česku před třemi lety. Od té doby si vydobyla nejsilnější pozici.

Pro Netflix je Česko zajímavé také z hlediska filmových lokací pro natáčení. V poslední době se v tuzemsku natáčel například nejdražší film v historii platformy The Gray Man, který vyšel na 200 milionů dolarů. Netflix divákům nabízí u vybraných snímků obrazovou kvalitu 4K Ultra HD se zvukem 5.1 nebo Dolby Atmos. Z HDR technologií podporuje i Dolby Vision a HDR10.

Video placeholde
Sandman (trailer) • Netflix

Netflix se ovšem v posledních měsících potýká s problémy, musel dokonce propustit několik set zaměstnanců. Mezi největší potíže streamovací platformy patří úbytek předplatitelů a neschopnost bojovat proti sdílení účtů. V současné době mění strategii, chce tvořit méně obsahu, zato s vyšší kvalitou. Ke změnám patří také zavedení předplatného na bázi reklamy.

Voyo.cz 

 • Start: v září 2014
 • Cena předplatného: 159 korun měsíčně
 • Původní tvorba: Ordinace v růžové zahradě, Národní házená, Iveta, Guru, Případ Roubal
 • Počet předplatitelů: 350 tisíc 

Vedení největší české komerční televize Nova klade důraz na Voyo až v poslední době. Nova začala vytvářet obsah pouze pro Voyo, v online prostoru tak uvedla například minisérie Guru a Iveta. Sledovat tituly na Voyo lze ve Full HD kvalitě. 

Podle vedení společnosti má Voyo přes 350 tisíc předplatitelů. V dalších letech chce Nova prostřednictvím Voya získat nové diváky a vzhledem ke známosti mateřské televize má pro to ideální podmínky.

Video placeholde
Případ Roubal (trailer) • Planet Dark

HBO Max

 • Start: v Česku v březnu 2022
 • Cena předplatného: 132 až 199 korun měsíčně
 • Původní tvorba: Pustina, Bez vědomí, Král Richard, Sex ve městě, Euforie, Příběh služebnice, Westworld, Hra o trůny, Rodina Sopránů, The Wire - Špína Baltimoru
 • Počet předplatitelů v ČR: 250 tisíc (odhad z loňského roku před spuštěním HBO Max) 

Streamovací služba s názvem HBO do Česka vstoupila v roce 2012 s přídomkem Go, až letos v březnu ji nahradila služba HBO Max se širší nabídkou filmů a seriálů a lepší kvalitou vybraných snímků. Na českém trhu se HBO usadilo a v odhadech se uvádí jako druhá nejoblíbenější platforma českých diváků. V poslední době ji však zřejmě předběhlo Voyo.

Vybrané pořady na HBO Max lze sledovat ve formátech 4K Ultra HD, HDR10 a Dolby Vision se zvukem Dolby Digital nebo Dolby Atmos. Platí to však spíše pro novější produkci. Většina obsahu je na HBO stále ve Full HD bez podpory HDR.

Video placeholde
House of the Dragon (Trailer) • HBO Max

Ani službě HBO Max se nevyhnuly problémy, aktuálně ve střední Evropě zastavila tvorbu nových pořadů. Je to součástí třímiliardových škrtů ze strany mateřské společnosti Warner Bros. Právě HBO přitom jako jediná ze zahraničních streamovacích platforem natáčela i původní český obsah, jako například úspěšné seriály Pustina nebo Bez vědomí. 

Disney+ 

 • Start: v Česku v červnu 2022
 • Cena předplatného: 165 až 199 korun měsíčně
 • Původní tvorba: Disney filmy, Marvel, Star Wars, Živí mrtví, Cruella
 • Počet předplatitelů: neznámý 

Ač je Disney+ na českém trhu teprve krátce, je vidět. Vstoupil na něj teprve v červnu, ale výraznou reklamu je vidět jak na ulicích, tak i v online prostoru, kde spolupracuje s několika influencery. Disney+ nabízí silné tituly od Marvelu nebo filmy a seriály z prostředí Star Wars. V zásobě má však i klasické portfolio starých Disney pohádek, dokumenty z produkce National Geographic a spoustu dalších snímků.

Disney klade silný důraz i na technickou stránku svého portfolia. Obraz je většinou v kvalitě 4K Ultra HD, podporuje HDR10, Dolby Vision a Dolby Atmos. Několik snímků se těší podpoře IMAX Enhanced s rozšířeným poměrem stran 1,90 : 1.

Disney+ je zároveň největším konkurentem Netflixu, tempo růstu zřejmě musí zneklidňovat konkurenční platformy. V současné době má ve světě přes 137 milionů předplatitelů.

Video placeholde
Andor (trailer) • Star Wars
 

Amazon Prime 

 • Start: v Česku v červnu 2021 
 • Cena předplatného: 79 korun měsíčně
 • Původní tvorba: The Grand Tour, Muž z vysokého zámku, Good Omens, Jack Ryan, Pán prstenů: Prsteny moci 
 • Počet předplatitelů: 60 tisíc (odhad) 

Videotéka Amazonu je spojená s dalšími službami, tituly v nabídce jsou dostupné v češtině od loňského června. Stejně jako Netflix si Amazon Prime Video často vybírá Česko jako filmovou destinaci. Obraz nabízí v kvalitě HDR10 a HDR10+ a 4K u vybraných snímků, jinak spoléhá na Full HD.

Také Amazon hodně sází na videotéku, na nový obsah se nebojí vynaložit vysoké částky. Zřejmě nejočekávanějším snímkem z produkce Amazonu je seriál Pán prstenů: Prsteny moci, který navazuje na kultovní filmy na motivy knih J. R. R. Tolkiena. Očekávaný titul se má objevit v září.

Video placeholde
The Rings of Power (trailer) • Amazon
 

Apple TV+

 • Start: listopad 2019 
 • Cena předplatného: 139 korun měsíčně
 • Původní tvorba: Ted Lasso, The Morning Show, WeCrashed, Odloučení, V rytmu srdce
 • Počet předplatitelů: 25 tisíc (odhad) 

Apple nabízí streamovací platformu kompletně v češtině, a to včetně titulků a dabingu. Za svou tříletou existenci stihl vyprodukovat několik vysoce hodnocených titulů, jako jsou The Morning Show nebo Ted Lasso. V rámci stejné aplikace lze za poplatek půjčovat nebo nakupovat snímky z filmotéky iTunes, na jejichž sledování se předplatné AppleTV+ nevztahuje.

Podobně jako Disney+ klade Apple velký důraz na špičkovou kvalitu obrazu a zvuku, masivně proto podporuje 4K, HDR10, Dolby Vision a Dolby Atmos. Viditelná snaha o zprostředkování co největší možné technické kvality platí i pro filmotéku iTunes.

Poslední oficiální počet globálních předplatitelů Applu TV+ je z konce loňského roku, videotéku by si mělo předplácet přes dvacet milionů uživatelů. Jak ale ukazují výsledky Applu, služby typu streamování hrají pro kalifornskou společnost čím dál důležitější roli. Dá se tak očekávat, že se i Apple více zaměří na rozvoj platformy.

Video placeholde
Five Days at Memorial (Trailer) • Apple TV
 

České kino

Start: prosinec 2022

Cena předplatného: 129 korun měsíčně

Streamovací platforma České kino nabízí možnost přehrát si více než 650 českých filmů. Provozovatel Centrum českých filmů chce filmotéku aktualizovat každý měsíc. V roce 2023 provozovatelé plánují získat prvních deset tisíc předplatitelů.

Uživatelé si zatím mohou pustit několik set českých a slovenských filmů od komedií přes akční filmy, fantasy, pohádky až po dramata či dokumenty. Nabídka se má každý měsíc zvyšovat a portál chce nabízet i pořady z vlastní produkce. Již nyní je možné na streamovací platformě sledovat například pořad Síň slávy Českého kina, v němž budou postupně představeny všechny významné osobnosti české kinematografie.

Platforma běží na webovém rozhraní na počítači i v rámci mobilní aplikace. Podporována je v operačních systémech Android i iOS od Applu. V budoucnu by měla být k dispozici také aplikace pro smartTV. 

Srovnání cen streamovacích platforem v ČR

NázevMěsíční poplatek (v korunách)
Disney+165 až 199
Netflix199 až 319
HBO Max132 až 199
Amazon Prime79
Apple TV+139
Voyo159
České kino129