Odmítám tvrzení, že stavíme pro Ukrajince a pro české lidi se nedělá nic, říká ministr Bartoš

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš Zdroj: E15 Michael Tomeš

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
4
Fotogalerie

Vláda již brzy představí strategii řešení uprchlické krize, pod kterou spadá také dotační program ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). V rámci něj chce ministr uhradit obcím a krajům opravy bydlení pro uprchlíky a další náklady. V Evropské unii na to chce získat dvacet pět miliard korun. „Nechceme, aby vznikaly holobyty se skládacími lehátky a vodou zavedenou pomocí zahradní hadice. Snažíme se dělat věci, které budou trvalejší, a kapacity, které se postaví, budou pak sloužit Čechům,“ říká ministr pro místní rozvoj.

V rámci širší strategie na řešení uprchlické krize představíte dotační program pro obce a kraje. Ten chcete financovat miliardou eur z Národního plánu obnovy. Jak rychle toto financování zajistíte?

Zatím pouze víme, že získat finance z Národního plánu obnovy jde, ale detaily je potřeba teprve nastavit. Nejsme spokojeni s tím, jak je plán připraven. Opravdu jsou v něm nesmysly. Evropská komise, která plán schválila, nemůže dohlédnout například to, že pevnost Terezín není brownfield, ale v plánu je její oprava v této sekci začleněna.

Problém u změny Národního plánu obnovy je ten, že následně, pokud se změna udělá u nás, tak na to musí být souhlas všech států Evropské unie. Můžete udělat změnu, která je v souladu se záměry schváleného plánu, a v tom případě debatovat pouze s Evropskou komisí. Ale tento typ změny, tedy miliarda euro z Národního plánu obnovy, by musel projít schválením sedmadvacítky.

Máte tedy představu o časovém horizontu, ve kterém by se mohlo podařit změnu dojednat?

Toto není na mně. Debatu o tom už vedou premiéři zemí a dojednat se to snaží i ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Já to nevím. Že by Česká republika potřebovala výrazně víc peněz, jsme řešili i s ministrem financí a on to pak prezentoval na Radě Evropské unie pro hospodářské a finanční záležitosti (Ecofin). Jednání teprve probíhají.

Evropská komise ví, a v nějakém svém vyjádření už to zmínila, že evropské země jsou uprchlickou krizí zatíženy různě a Česká republika s asi třemi sty tisíci uprchlíků patří mezi ty významně zasažené. Já jsem svolal schůzi zemí 8+1, protože to jsou země uprchlíky nejvíc zasažené. Snažíme se revidovat věci, které by nám v kohezních a jiných fondech mohly pomoci. Já mám žádost u Evropské komise o úpravu těch stávajících kohezních fondů, minulý týden jsme měli poslední setkání a během tohoto týdne budeme žádost posílat.

Česko je jedna z evropských zemí, která je uprchlickou krizí zasažena nejvíce. Podívejte se ve videu, kam uprchlíci nejvíc směřují

Video placeholde
• Videohub

Můžete program, který budete představovat, přiblížit?

Tento program je velmi podobný programu Tornádo 2, jež bylo určeno pro kraje a obce na veřejný majetek. Z toho nové stavby nevznikaly, šlo se cestou rekonstrukcí poničených objektů. Teď je to postaveno na základě požadavků krajů na rekonstrukce či výstavbu objektů určených k dočasnému bydlení – a čím více se objekt přiblíží parametrům trvalého bydlení, tím snazší bude ho později překlopit do trvalého bydlení pro naše občany. Samozřejmě to nemusejí být jen byty, objekty mohou splňovat parametry ubytoven nebo internátů.

Válka se vyvíjela tak, že se dalo téměř okamžitě do pohybu půl milionu lidí, uvidíme, na jakém čísle to skončí, jestli to bude pět milionů nebo deset. Proto strategie, kterou bude vláda představovat napříč všemi resorty, v sobě má dynamické prvky reagující na počet příchozích uprchlíků.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!