Koronavirus přeťal miliardářskou party. Hodnota majetku nejbohatších Čechů poprvé klesla

Vládci skupiny Petru Kellnerovi se letos nedaří.

Vládci skupiny Petru Kellnerovi se letos nedaří. Zdroj: Michael Tomeš/E15

Nejbohatší Češi v roce 2020 poprvé v novodobé historii zchudli
Jarní koronavirová vlna zasáhla ze světových miliardářů nejvíce zbrojaře.
Na celém světě zažily vzestup technologie, což pomohlo i tuzemskému antivirovému kolosu Avast.
4
Fotogalerie

V minulých letech majetek stovky nejbohatších Čechů a Slováků nepřetržitě rostl s tím, jak centrální banky po celém světě pumpovaly do ekonomik peníze. To hnalo vzhůru hodnotu firem, nemovitostí, akcií nebo dluhopisů. Letos však hodnota majetku stovky nejbohatších lidí podle odhadu magazínu E15 Premium poprvé meziročně klesla, a to o zhruba 21 miliard korun na 1540,8 miliardy.

Důvodem je globální koronavirová pandemie, která způsobí nejhorší recesi světové ekonomiky od druhé světové války. Světová banka ostatně již v červnu ve svém základním scénáři odhadovala, že se globální hospodářství propadne o 5,2 procenta. Vzhledem k propuknutí druhé vlny nákazy v Evropě a v USA může být propad ještě výrazně hlubší.

Koronavirus se proto dotkne i počtu miliardářů na českém a slovenském trhu. „Současná situace vyvolaná pandemií COVID-19 nárůst jejich počtu minimálně snížila, nicméně skutečný dopad do dlouhodobých valuací majetků miliardářů se ukáže až příští rok,” uvádí řídící partner advokátní kanceláře Havel & Partners Jaroslav Havel, který odhaduje celkový počet miliardářů v Česku a na Slovensku na 550 až 700.

Od finanční krize v roce 2008 vyvolal COVID-19 další šok, který zasáhl doslova celou planetu, což už stejně jako před dvanácti lety ovlivnilo majetek byznysové smetánky. Nejrychleji se recese promítla do výsledků bank a nebankovních poskytovatelů úvěrů, které je navíc zveřejnily již v průběhu letošního roku na rozdíl od většiny společností, jež hospodaření zveřejňují s ročním zpožděním. 

O drtivém dopadu koronavirové pandemie a vládních opatřeních proti jejímu šíření svědčí hlavně klesající hodnota majetku vládce skupiny PPF Petra Kellnera. Ten sice dál zůstává suverénní jedničkou žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, ale oproti minulému roku si výrazně pohoršil. Hodnota jeho majetku klesla podle  magazínu E15 Premium o 57 miliard korun na 233 miliard korun.

Příčinou je výrazný pokles hodnoty poskytovatele spotřebitelských úvěrů – skupiny Home Credit. Tu vlastní Kellner společně s miliardářem Jiřím Šmejcem. Za první pololetí prodělala skupina, která poskytuje spotřebitelské úvěry, téměř sedmnáct miliard korun. Nejbohatší Češi 2020Nejbohatší Češi 2020|E15

Právě oblast bank a dalších poskytovatelů úvěrů byla totiž zasažena nejtvrději, což se odrazilo na jejich nízkém ocenění na burzách. Pokles jmění tak potkal všechny miliardáře působící v oblasti poskytování půjček. „Mají v sobě přes úvěry kus recese,“ dodává přední tuzemský bankéř, který si nepřál být jmenován.

Oblast finančních služeb ale není jediná, kterou zasáhl koronavirus. Podle studie společnosti Wealth-X týkající se světových dolarových miliardářů se za prvních pět měsíců letošního roku nejvíce ztenčil majetek globálních boháčů podnikajících ve zbrojním  průmyslu a letectví. Propad hodnoty jejich majetku přesáhl padesát procent oproti konci loňského roku.

Naopak se nejvíce daří miliardářům v oblasti technologií, jejichž majetek se za prvních pět měsíců zvýšil o 17,9 procenta. Stejně jako ve světě jsou na tom čeští a slovenští technologičtí mágové. Prosperují proto majitelé antivirových společností Avast a Eset, majitel internetového vyhledávače Seznam.cz Ivo Lukačovič nebo například zakladatel internetového obchodu Alza.cz Aleš Zavoral.

Technologičtí byznysmeni ale nejsou jedinými vítězi krize. Daří se rovněž oblasti farmacie a zdravotní péče. Příkladem je výrobce nemocničních lůžek, společnost Linet. „Dramaticky se zvýšila poptávka po lůžkách pro intenzivní a kritickou péči. Zásadně se zvýšila ziskovost na zhruba dvacet procent z obratu,“ sdělil magazínu E15 Premium spolumajitel firmy Linet Zbyněk Frolík.

Magazín Elita byznysu můžete objednávat na iKiosek.cz>>>

Video placeholde
Nejbohatší Češi v roce 2020 poprvé v novodobé historii zchudli • E15