Zakladatel Wikipedie chce vytvořit alternativu facebooku | E15.cz

Zakladatel Wikipedie chce přenést encyklopedii na vlastní sociální síť. A bez reklam

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zakladatel internetové encyklopedie Wikipedia Jimmy Wales pracuje na vytvoření vlastní sociální sítě, která by byla alternativou facebooku a podobných platforem, píše agentura DPA.

„Mojí myšlenkou je přenést principy Wikipedie na sociální síť,“ řekl Wales na veletrhu digitálního průmyslu Digital X v Kolíně nad Rýnem. „Čau facebooku, je čas na něco nového,“ dodal.

Wikipedia na rozdíl od facebooku neobsahuje reklamu a je financována prostřednictvím darů. Walesova nová sociální síť s označením WT:Social má být stejně jako Wikipedia bez reklamy, uvedla DPA.

Wikipedia byla spuštěna 15. ledna 2001. Jde o encyklopedii s otevřeným obsahem, jejíž podobu vytvářejí sami uživatelé-dobrovolníci. Encyklopedii netvoří placený redakční tým, články a jejich úpravy jsou dílem uživatelské komunity a každý, kdo si nějaké heslo přečte, je může upravit či případně vytvořit nový záznam.

„Dovedete si představit sociální síť, na které může příspěvky zpracovávat celá komunita?“ ptal se Wales posluchačů z digitálního průmyslu na kolínském veletrhu. Právě tato možnost by měla být jedním z aspektů, které hrají klíčovou roli v jeho nové sociální síti, poznamenala DPA.

Wales na nové síti WT:Social pracuje se dvěma vývojáři. Uživatelům, kteří se do nynější rané fáze sítě zaregistrují, slibuje, že jim zašle vlastní žádost o přátelství. „Budu považovat za úspěch, když vybudujeme skvělou malou komunitu, ve které se budu cítit dobře,“ uvedl třiapadesátiletý Wales.

Zaujal vás článek? Pak vás jistě potěší nový magazín E15 Premium Vizionáři, který je věnován osobnostem, které mění či v minulosti už změnily svět. Objednat si ho můžete zde

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video