Aktualizováno
50 miliard dolarů pro Ukrajinu. Země G7 poskytnou půjčku krytou výnosy z ruského majetku

Britský premiér Rishi Sunak a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu zemí G7

Britský premiér Rishi Sunak a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu zemí G7 Zdroj: ČTK / AP / Christopher Furlong

Lídři zemí skupiny G7 se dohodli na poskytnutí půjčky Ukrajině ve výši 50 miliard dolarů. Záruku půjčky budou tvořit výnosy ze zmrazeného ruského majetku. Informace médií o dohodě potvrdila italská premiérka Giorgia Meloniová, která schůzce předsedá. Podle představitelů G7 je ještě nutné dojednat technické detaily. Moskva považuje postup za zločinný a pohrozila bolestivou odplatou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za novou finanční podporu.

"Dosáhli jsme politické dohody na poskytnutí další finanční pomoci Ukrajině ve výši zhruba 50 miliard dolarů do konce roku skrze systém půjček," uvedla dnes večer po prvním dni jednání summitu Meloniová. Italská premiérka zdůraznila, že se nejedná o zabavení ruského majetku jako takového, ale jen o využití výnosů, které ze zmrazeného majetku plynou.

Za významný výsledek označil dnešní dohodu americký prezident Joe Biden. Podle něj rozhodnutí vysílá vzkaz ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že se spojenci Ukrajiny nevzdávají. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že nová pomoc ukazuje, že země ze skupiny G7 Ukrajinu neopouští. Půjčku označil za historický krok a velmi silný závazek. "Vysíláme silnou podporu Ukrajině - budeme podporovat Kyjev v boji za svobodu, jak dlouho bude třeba," řekla novinářům von der Leyenová. Díky použití výnosů ze zmrazeného ruského majetku nebudou platit za škody způsobené Ruskem unijní občané, řekla také. Poukázala, že půjčka doplní další podporu Ukrajiny ve výši 60 miliard dolarů ze strany USA a 50 miliard eur ze strany EU.

Ukrajinský prezident Zelenskyj poděkoval za poskytnutí nových fondů. "Ruský majetek by měl být použit na ochranu ukrajinských životů," uvedl Zelenskyj. Podle něj dohoda zemí skupiny G7 je krokem vpřed k udržitelné podpoře Ukrajině.

Ruské ministerstvo zahraničí skrze svou mluvčí označilo postup zemí ze skupiny G7 za zločinný. Moskva připraví odvetná opatření, která podle ministerstva budou země Evropské unie "velmi bolet".

Peníze pro rekonstrukce i armádu

Politici ve svých vystoupeních zdůrazňovali, že je ještě zapotřebí dojednat technické detaily poskytnutí půjčky. To by podle zdrojů agentury Reuters mohlo trvat několik týdnů. Počítá se s tím, že by Ukrajina mohla dostat první peníze již v letošním roce. Bude je smět použít na rekonstrukci, humanitární potřeby i pro svou armádu.

Spojené státy jsou ochotné poskytnout celou půjčku Ukrajině samy, je však velmi pravděpodobné, že se k nim přidají i další země, uvedl nejmenovaný činitel Bílého domu. Podle nejmenovaného unijního představitele, kterého cituje agentura Reuters, polovinu půjčky poskytnou evropské státy. Výnosy z ruského majetku, který v převážné míře zmrazily evropské státy, poslouží jako kolaterál půjčky. Podle odhadů unijních institucí výnos ruského majetku zmrazeného v EU činí 2,5 až tři miliardy eur ročně.

Dohoda se týká výnosů ze zhruba 260 miliard dolarů zmrazeného ruského majetku. Podle agentury AP se země G7 dohodly, že nevrátí Moskvě kontrolu nad jejím majetkem, dokud nevyplatí Ukrajině reparace za škody způsobené válkou, kterou Rusko zahájilo v roce 2022. Dohoda také nechá otevřené dveře pro úplnou konfiskaci ruského majetku zasaženého sankcemi, což je krok, na kterém zatím nepanuje shoda kvůli právním aspektům a obavám, že by to mohlo znejistit zahraniční investory.