Nákup tanků Leopard může stát o miliardy méně. Armáda má záložní variantu

Tank Leopard 2.

Tank Leopard 2. Zdroj: Reuters

Neobvyklý ústupový manévr při jedné z největších armádních zakázek zvolilo ministerstvo obrany. V materiálu schváleném ve středu vládou předpokládá dvě varianty nákupu nejnovějších německých tanků Leopard 2A8, které se výrazně liší počtem kusů a cenou. Dražší řešení počítá se 77 obrněnci za více než 52 miliard korun, úspornější s 61 tanky za bezmála čtyřicet miliard. Z požadavků na špičkové vybavení, včetně toho na likvidaci nepřátelských střel nebo zařízení pro komunikaci s drony, ale vojsko slevit nehodlá.

„Využití možnosti pořídit dalších šestnáct hlavních bojových tanků Leopard 2A8 se uskuteční v závislosti na dostupnosti finančních prostředků a s ohledem na další modernizační projekty Armády České republiky,“ stojí v materiálu, o němž jednal kabinet.

Podle informací e15 je vedení rezortu obezřetné především ze dvou důvodů. Přestože má zákonem zajištěn každoroční rozpočet ve výši dvou procent HDP, není jisté, zda v příštích letech nebude tuzemská ekonomika ztrácet tempo. Pak by klesl i objem prostředků, které armáda každoročně dostává. Další otazníky visí nad možnými vysokými výdaji například v oblasti energetiky, jež by příští vláda musela uhradit částečně na úkor vojska.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!