Drony Bayraktar se budou vyrábět na Ukrajině | e15.cz

Drony Bayraktar se budou vyrábět na Ukrajině, Turci už si zajistili pozemek pro továrnu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Turecká společnost Baykar se chystá vystavět na Ukrajině továrnu na výrobu dronů Bayraktar, sdělil podle agentury Unian ukrajinský poslanec v Turecku Vasyl Bodnar. Turecká bezpilotní letadla se stala jedním ze symbolů války na Ukrajině a ukrajinská armáda hlásila na jaře řadu úspěchů při jejich nasazení proti ruským invazním silám.

Bilaterální dohodu o vzniku závodu na výrobu bezpilotních letounů Bayraktar podle Bodnara nedávno potvrdila ukrajinská vláda a poslala ji ke schválení parlamentu. Firma si už zajistila na Ukrajině pozemek, propracovala plán výstavby továrny a je připravena projekt realizovat, zdůraznil velvyslanec. Rozhodnutí zřídit na Ukrajině továrnu má i praktické důvody vzhledem k tomu, že pro značnou část modelů se budou používat součástky ukrajinské výroby, doplnil Bodnar.

Turecko oficiální vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání ruské agresi, neoznámilo. Dříve ale firma Baykar, v jejímž vedení je také zeť prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, přislíbila, že Ukrajině několik svých dronů věnuje. Agentura AFP napsala, že podobné gesto se nejspíše neobešlo bez souhlasu tureckého prezidenta.

Turecko, členská země NATO, se snaží vystupovat jako neutrální prostředník mezi Ukrajinou a Ruskem a minulý měsíc pomohlo dojednat dohodu o vývozu obilí ze zablokovaných ukrajinských přístavů. Minulý týden se Erdogan vydal do Ruska, kde jednal se svým protějškem Vladimirem Putinem o ekonomické spolupráci a dohodl se s ním, že Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech.

Podívejte se, jak funguje dron Bayraktar TB2 

Video se připravuje ...
Podívejte se, jak funguje dron Bayraktar TB2

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video