Armáda do budoucna nepočítá s bitevníky L-159, postupně je mají nahradit drony

Aero L-159 české armády

Aero L-159 české armády Zdroj: CC BY-SA 2.0: Milan Nykodym - Wikimedia Commons

Aero L-159 české armády
Aero L-159
Aero L-159
Aero L-159
5
Fotogalerie

Bitevníky L-159 Alca mají ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu nahradit bezpilotní prostředky. K redukci počtu cvičných a bitevních letadel přitom může dojít už dříve, pokud Česko podle vládního plánu zakoupí dvě letky nadzvukových letounů F-35.

V současnosti vzdušné síly Armády ČR disponují 24 letouny L-159 Alca, z toho osmi dvoumístnými. Rozděleny jsou do dvou letek, a to 212. taktické letky a 213. výcvikové letky. „Zatím počítáme s provozem obou letek L-159 Alca. Pokud dojde k pořízení dvou nadzvukových letek letounů F-35, tak počet těchto letounů snížíme o jednu letku,“ uvedl vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jiří Táborský. „U zbylých letounů předpokládáme, že spolu s blížícím se koncem technické životnosti budou postupně nahrazovány bezpilotními prostředky,“ dodal.

O snaze pořídit moderní F-35 nedávno rozhodla vláda. Ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) kabinet pověřil, aby s americkou vládou začala vyjednávat o nákupu 24 strojů. V současné době má armáda k dispozici jednu letku gripenů, podle vojáků i odborníků jde o nedostatečný počet.

Letku gripenů doplňují právě podzvukové L-159. České letectvo jich v letech 2000 až 2003 převzalo 72. Většina ale zůstala zakonzervovaná v hangáru, vzdušné síly do provozu zařadily jen 28 letounů, z toho čtyři dvoumístné cvičné. Prodat přebytečné stroje se podařilo teprve v roce 2015, kromě iráckého letectva si 21 letounů pořídila americká firma Draken International, jejíž letouny simulují protivníka při výcviku vzdušného boje.

Pronájem gripenů ze Švédska české armádě skončí v roce 2027, poté může uplatnit dvouletou opci. F-35 by následně ve výzbroji měly zůstat několik desetiletí. Podle armádního doporučení, jehož vypracování si zadali politici, by letouny jiné než tzv. páté generace, jejímž jediným dostupným zástupcem jsou F-35, po roce 2040 přestaly dostačovat pro v té době očekávané úkoly. Jedním z nich bude i úzká spolupráce s drony, které podle očekávání odborníků budou létat ve formaci s pilotovaným strojem.