Zbraně pro Ukrajinu: EU po dvou letech jednání využije výnosy ze zmrazených ruských aktiv

Válka na Ukrajině.

Válka na Ukrajině. Zdroj: ČTK / AP / Alastair Grant

Velvyslanci členských zemí Evropské unie se tento týden konečně dohodli na znění série předpisů, které umožní využít dodatečné příjmy ze zmrazených ruských aktiv k nákupu zbraní pro Ukrajinu. O této možnosti se jednalo více než dva roky. Řada vlád včetně té české se obávala, aby se takovým krokem neporušila pravidla mezinárodního obchodu a finančních transakcí a neposkytl se prostor pro ruskou právní odvetu. Mluvilo se také o nebezpečí destabilizace finančních trhů a poškození statutu eura jako rezervní měny.

Článek vyšel na webu Info.cz

Peníze, nejčastěji aktiva ruské centrální banky uložená u evropských bank v hodnotě odhadované na 200 miliard eur, byly zmrazeny krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajině. Ročně generují investice z nich podle sdělení Rady EU dodatečný příjem ve výši až tří miliard eur. Právě tyto peníze, tedy ne samu jistinu, umožní nyní členské státy použít na vyzbrojování Ukrajiny. S návrhem nakonec souhlasily všechny vlády EU, včetně té maďarské.

Podle sdělení Rady EU zamíří 90 procent těchto peněz do „mírového nástroje“ EU, což je mimorozpočtový fond využívaný v posledních dvou letech skoro výlučně na vyzbrojování ukrajinské armády. Zbývajících 10 procent půjde do nově zřízeného evropského fondu určeného k financování budoucí obnovy válkou poničené Ukrajiny. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!