Kryptoměny si o pozornost říkají různě, Verge spoléhá na anonymitu a spolupráci s Pornhubem

Anonymita, decentralizace a rychlé transakce. To jsou vlastnosti, na které spoléhá většina ze stovek až tisícovek existujících virtuálních měn. Jejich tvůrci však obvykle spoléhají na odlišná technologická řešení. Kryptoměna Verge se snaží odlišit mírou anonymity a soukromí. 

Cena Verge prudce rostla zejména na konci roku 2017, v prvních měsících nového roku však většinu zisků ztratila.

Verge (XVG) a kurz kryptoměny – cenu sledujte na grafu:

Verge si ale pozornost kromě růstem ceny získal i poměrně unikátním řešením problému anonymity – snaží se držet v tajnosti IP adresu uživatelů. Většina kryptoměn zaměřených na anonymitu šifruje síť nebo informace o jednotlivých platbách, IP adresa účastníků transakcí ale zůstává potenciálně dohledatelná. Verge proto využívá technologie Tor a I2P, jež obecně slouží k anonymnímu prohlížení webu.

Na čem stojí anonymita Verge

Anonymitu kryptoměny zajišťují Tor a I2P

Tor, neboli The Onion Router, je IP služba, která umožňuje anonymní komunikaci přes síť. Tu zajišťuje skupina onion routerů, (cibulových směrovačů), které při užívání sítě Tor poskytují část své výpočetní techniky k přenosu dat.

Pokud v síti Tor odešlete požadavek na webový server, zašifruje se do několika vrstev, jež se postupně dešifrují. Dotaz se dostává k dalším a dalším onion routerům, přičemž při každém takovém přenosu se část dotazu dešifruje, až nakonec zbude nekódovaný dotaz. Poslední onion router už tedy odešle běžný nešifrovaný požadavek na webový server a poté se podobný průběh opakuje v opačném směru s odpovědí. Ta míří od webového prohlížeče směrem k původnímu odesílateli požadavku, který je jediný, kdo ji může přečíst celou.

Výhodou je, že každý z online routerů zná pouze odesílatele před ním a příjemce po něm a zároveň jen část zprávy. Nikdo tedy nemůže zcela jistě vědět, kdo je skutečným odesílatelem dotazu a co je jeho obsahem. Nevýhodou takového zabezpečení je logicky nižší rychlost.

Další pojistkou anonymity je technologie I2P (Invisible Internet Project), který k vrstevnatému šifrování využívá protokol IPv6. Na rozdíl od Toru má I2P rozdílnou cestu přenosu požadavku a odpovědi. Žádný z routerů se tak nedostane k požadavku a odpovědi zároveň, což ještě více zvyšuje bezpečnost. Uživatel si přitom může vybrat, zde bude využívat šifrování pomocí technologie Tor nebo I2P.

Verge a zaznamenání dat do blockchainu

Popsaná anonymita kryptoměny Verge ovšem neznamená, že by byly transakce vždy zcela nedohledatelné. Kdo chce, aby byly platby viditelné a zaznamenané do veřejně přístupného řetězce transakcí, může si vybrat díky takzvanému Wraith protokolu.

To se může hodit v případě potřeby prokázat, že konkrétní platba proběhla. Obecně ale platí, že údaje, které by vedly k rychlé a snadné identifikaci účastníků transakci, ani ve "veřejných blockchainech" nejsou k dispozici.

Verge využijete i na Pornhubu

S kryptoměnou Verge je díky anonymitě spojený i pornoprůmysl. Jedna z oblíbených stránek v odvětví s názvem Pornhub se rozhodla, že bude nově přijímat platby právě v této digitální měně.

Mining kryptoměny Verge

Verge se chystá nabídnout celkem 16,5 miliard "mincí!. Celkem devět miliard bylo uvolněno hned v prvním roce spuštění projektu v roce 2014 a od té doby je každoročně generována jedna miliarda coinů. Kryptoměna je vytvořena na celkem pěti algoritmech, což rozšiřuje škálu zařízení, kterými lze Verge těžit, a tím i zvyšuje decentralizaci celého systému.

Některé algoritmy jsou výhodné pro ASIC zařízení a některé zas pro běžné grafické karty, všechny jsou ale založeny na nejběžnějším principu proof of work - k přidání nového záznamu do decentralizované databáze je tak zapotřebí vynaložit určité množství výpočetního výkonu. Nový blok se přitom vytváří každých třicet vteřin.

Kde koupit Verge (XVG)?

Kryptoměnu Verge lze nakupovat ve směnárnách nebo na burzách jako je Bittrex a Binance. Kvůli tomu, že Verge patří mezi méně známé kryptoměny, se ale shání o poznání hůře než třeba bitcoin.

Peněženka pro Verge 

Verge využívá Electrum wallet, která je původně určena pro bitcoin a podporuje Tor a I2P technologii. Další možností pak je Android peněženka, která podporuje Tor technologii.

Kryptoměna Verge původně vznikla v roce 2014 a nesla jméno DodgeCoinDark, o dva roky později se ale přejmenovala právě na Verge. Důvodem k tomu byla obava ze spojování s tzv. dark webem a ilegálními aktivitami.