Návštěva u Macrona nebyla marketingový tah, uvedl Babiš | e15.cz

Návštěva u Macrona nebyla marketingový tah, uvedl Babiš

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebyla marketingový tah, reagoval na vyjádření někdejšího vysokého představitele české armády a NATO Petra Pavla v České televizi bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl, že s Macronem má přátelské vztahy a připomněl, že se s ním sešel i loni na podzim v Praze při summitu Evropské unie. Babiš s Pavlem se utkají za dva týdny v druhém kole prezidentské volby.

Podle Pavla není standardní, aby prezident demokratické země přijímal prezidentského kandidáta několik dnů před volbami, označil to ale za věc Francie. „Francie je jediná jaderná velmoc v Evropské unii po odchodu Británie. Macron je lídr Evropy, nedávno navštívil (amerického prezidenta Joea) Bidena. Má představy o nějakých mírových iniciativách. To nebyl žádný marketingový tah, máme přátelské vztahy,“ uvedl Babiš.

Pavel se vyjádřil kriticky i k vyjádření Babiše, že by jako prezident uspořádal mírový summit k válce na Ukrajině. Poznamenal, že po ruské anexi Krymu v roce 2014 se Babiš z pozice premiéra nepokusil o uspořádání mírového summitu.

Expremiér uvedl, že v listopadu 2018 na vzpomínkové ceremonii u příležitosti 100. výročí konce první světové války v Paříži byli všichni světoví lídři a nikdo o tom nejednal. „V listopadu 2019 jsem byl na oficiální návštěvě Ukrajiny a odsoudil jsem anexi Krymu,“ řekl.

VIDEO: Prezident Zeman o volbách a duelu Pavel vs Babiš

Video se připravuje ...

Už v sobotu Pavel uvedl, že pokud Babišova kampaň bude vypadat jako jeho tisková konference po prvním kole volby, lze z jeho strany očekávat pouze lži. „Pokud někdo lže, tak hlavně on,“ opáčil Babiš. Pavel si podle něj například přivlastnil armádní zásluhy v boji s covidem-19 či při evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Poté, co v roce 2018 skončil v pozici předsedy vojenského výboru NATO, se podle Babiše jen připravoval na funkci hlavy státu.

Babiš připustil, že udělal na tiskové konferenci chybu, když řekl, že Pavel „vítal invazi sovětských vojsk v roce 1968“. Řekl, že se spletl a myslel to tak, že Pavel ve svém životopise z roku 1987 popsal svůj loajální postoj k invazi vojsk Varšavské smlouvy. Pavel se loni za životopis omluvil.

Šéf hnutí ANO Babiš při ohlášení prezidentské kandidatury uvedl, že povede pozitivní kampaň. Dnes řekl, že až do sobotní tiskové konference nechal být lži vůči jeho osobě, nyní si je už ale líbit nenechá. Kampaň před druhým kolem volby však podle něj nebude zásadně odlišná. Opět zmínil, že Pavel je provládním kandidátem. Míní, že bude dělat to, co si bude přát kabinet Spolu a Pirátů se STAN.

Babiš by považoval za problém pro české občany, kdyby ve všech nejvyšších ústavních institucích „byli lidi z pětikoalice“. Řekl, že za absurdní považuje, že vládní koalice podporuje „typického reprezentanta minulého režimu“.

Už dnes se na některých místech v Česku objevily nové billboardy s Babišovou fotografií a nápisem se zjevnou narážkou na Pavla „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják.“ Expremiér potvrdil, že jsou to jeho billboardy, nikoli zadané například některým podporovatelem.

Autor: ČTK

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery