Babiš údajně dostal poštou ostrý náboj adresovaný manželce. Jde o zastrašování, tvrdí | E15.cz

Policie prověřuje Babišovo oznámení zásilky s nábojem pro manželku. Obálka přišla už ve čtvrtek

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš dostal podle svých slov v sobotu ráno poštou v obálce ostrý náboj adresovaný jeho manželce Monice Babišové
Kandidát na prezidenta Andrej Babiš dostal podle svých slov v sobotu ráno poštou v obálce ostrý náboj adresovaný jeho manželce Monice Babišové
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

buk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš dostal podle svých slov v sobotu ráno od své ochranky zásilku s ostrým nábojem adresovanou jeho manželce Monice Babišové. Oznámil to v sobotu krátce po poledni v rámci několikaminutové tiskové konference. Podle jeho slov se snaží odpůrci jeho kandidatury na Hrad zastrašit rodinu. Policie Babišovo oznámení prověřuje. Zásilka dorazila už ve čtvrtek, Babiš ji policii oznámil o dva dny později.

"Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Jde o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny. Okamžitě jsem kontaktoval Policii ČR, která věc vyšetřuje," uvedl v sobotním prohlášení Babiš. Zároveň řekl, že na otázky novinářů nebude odpovídat. 

Video se připravuje ...
Rozhovor s Andrejem Babišem

Na twitteru odsoudil projevy nenávisti a výhrůžky Babišovi a jeho rodině v obecné rovině protikandidát Petr Pavel. Připomněl ovšem, že Babiš spoluvytvářel klima kampaně. "Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou Andrej Babiš vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň," vzkázal skrze svůj účet Pavel.

Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová řekla, že se kriminalisté zásilkou zabývají. Podle ní zásilku obdržel Babiš ve čtvrtek, nahlásil ji dnes. Zatím neupřesnila, zda byla v zásilce skutečně ostrá munice. Řekla pouze, že předmět vypadající jako náboj ještě prověří znalec. Oznámení Babiše prý policie přijala v sobotu ráno v 8:20 hodin. Podle policejní mluvčí zásilku obdržel Babiš ve čtvrtek, nahlásil ji dnes. 

Podle ministra vnitra se bude výhrůžkou zabývat policie. "Stejně vážně jako komukoliv jinému v naší zemi. "Vyhrožovat rodině je nepřijatelný hnus. Tahle šílená agrese musí skončit. Babiš pro to může hodně udělat," uvedl Vít Rakušan na twitteru. Podle vyjádření premiéra Petra Fialy je potřeba odsoudit výhrůžky násilím. Zároveň ale zdůraznil, že je třeba odsoudit i "lži v kampani." 

Babiš v sobotním prohlášení rovněž uvedl, že atmosféra na sociálních sítích i ve společnosti se vyostřuje a radikalizuje. „Včera (v pátek) mě poprvé na výjezdu doprovodila moje žena Monika. Na vlastní kůži si v Jablonci zažila, jak nás dav urážel a málem umačkal,“ poznamenal Babiš. Není normální, že odpůrci narušují a rozbíjejí mítinky, uvedl. „Není normální, že se nás občané bojí podpořit, protože pak čelí sprostým nadávkám a vyhrožováním. Moji podporovatelé a voliči nic takového nedělají,“ řekl.

Vyzval předsedy stran vládní pětikoalice a svého soupeře v druhém kole Petra Pavla, kterého opakovaně označuje za kandidáta pětikoalice, ať vyzvou své příznivce, aby nenapadali voliče stran s jiným názorem.

Autor: buk

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery