Afrika nezopakuje asijský hospodářský zázrak, říká ekonom Stiglitz | E15.cz

Afrika nezopakuje asijský hospodářský zázrak, říká ekonom Stiglitz

Afrika nezopakuje asijský hospodářský zázrak, říká ekonom Stiglitz
Mezinárodní obchod (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Podle amerického nositele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze může být naivní očekávat v Africe stejný typ hospodářského zázraku, jaký se stal v Asii. "Model, který byl základem úspěchu východní Asie, nebude v téže míře dostupný pro Afriku," prohlásil podle agentury Bloomberg v sobotu na konferenci v Helsinkách.

"Každý chce kopírovat to, co už udělal, a doufá, že dosáhne stejných výsledků. Ale dnešek je jiný - dneska to fungovat nebude," řekl. Příčiny podle něho spočívají v dynamice současné světové ekonomiky. Růst produktivity předhání růst poptávky, což znamená, že potenciál pro vytváření pracovních míst je omezen.

Stiglitz, který získal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 2001, se stal kritikem nerovnosti. Podle jeho názoru by růst a rovnost se měly spíš doplňovat než nahrazovat. Řekl, že Afrika potřebuje ekonomický model, který obsahuje prvky výroby, zemědělství, zdrojů a služeb. "Když se to udělá dobře, může být dosaženo úspěchu srovnatelného s modelem exportně orientovaného zpracovatelského průmyslu," uvedl Joseph Stiglitz.

Rozvíjející se trhy zažívají propad. Drtí je výprodej akcií
Paštiky Hamé míří do Afriky. Zakázka za stovky tisíc korun vyrazí za několik týdnů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!