Akcie v USA díky statistice a šéfovi Fedu posílily, dolar klesl | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Akcie v USA díky statistice a šéfovi Fedu posílily, dolar klesl

Akcie v USA díky statistice a šéfovi Fedu posílily, dolar klesl
Akcie
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a uzavřely na nejvyšší hodnotě za dva týdny. Náladu na trhu zlepšila zpráva z amerického trhu práce a ujištění šéfa centrální banky USA (Fed) Jeroma Powella, že centrální banka bude trpělivá a flexibilní při rozhodování o úrokových sazbách.

Index Dow Jones stoupl o 746,94 bodu, čili 3,29 procenta, na 23.433,16 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 84,05 bodu, neboli 3,43 procenta, na 2531,94 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 275,35 bodu, tedy 4,26 procenta, na 6738,86 bodu.

Všechny tři indexy si připsaly zisky i za celý týden. Dow Jones se zvýšil o 1,61 procenta, S&P o 1,86 procenta a Nasdaq o 2,34 procenta.

Prodej řetězce kaváren Costa do rukou Coca-Coly má zelenou

Zpráva ministerstva práce ukázala, že v americké ekonomice vzniklo v prosinci 312.000 nových pracovních míst. Analytici přitom čekali vznik jen 177.000 pracovních míst.

Powell dnes zmírnil nervozitu na trhu ujištěním, že Fed je citlivý na rizika, která znervózňují investory, a nemá předem stanovenou cestu pro růst úrokových sazeb.

Posílilo všech 11 velkých sektorů z indexu S&P 500. Nejlépe si vedly technologické společnosti, které předchozí seanci zaznamenaly nejhorší ztrátu za sedm let kvůli varování Applu. Ten dnes rovněž posílil. Zpráva o plánovaném obchodním jednání mezi USA a Čínou pomohla společnostem citlivým na vývoj cel, jako Caterpillar, Boeing, United Technologies a 3M.

ČNB loni trestala častěji, ale pokuty byly nižší

Americký dolar po zprávě o nezaměstnanosti v USA rostl vůči euru, tyto zisky však smazal po komentáři Powella, který naznačil, že Fed si dá přestávku ve zvyšování úroků. Dolar si ale udržel zisky vůči japonskému jenu, ke kterému v posledních dnech oslaboval, protože investoři mu dávali přednost jako bezpečné investici v obavách ze zpomalení globálního růstu. Americké měně k růstu vůči jenu dnes pomohla nová opatření Číny na podporou ekonomického růstu a zpráva o plánovaném obchodním jednání mezi USA a Čínou.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,1 procenta na 96,19 bodu. Vůči euru dolar klesl o 0,1 procenta na 1,1401 USD, k jenu však zpevnil o 0,8 procenta na 108,47 JPY. Euro k jenu posílilo o 0,8 procenta na 123,63 JPY.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!