Američané zvýší počet vojáků v Afghanistánu, překročí tak limit nastavený Obamou | e15.cz

Američané zvýší počet vojáků v Afghanistánu, překročí tak limit nastavený Obamou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pentagon vyšle do Afghánistánu téměř 4000 dalších amerických vojáků, hlavně poradců a instruktorů. Rozhodnutí podle nejmenovaných činitelů údajně oznámí ministr James Mattis už příští týden.

Trump dal tento týden pravomoc Mattisovi rozhodnout samostatně o počtu vojáků USA v Afghánistánu s ohledem na rostoucí tlak teroristů z Talibanu a Islámského státu. Velká většina nově příchozích amerických vojáků bude působit ve funkci poradců a bude pomáhat při výcviku tamní armády. Do bojových operací se zapojí malá část.

Dřívější prezident Barack Obama vyslal do Afghánistánu v roce 2009 kolem 30 000 vojáků, a jejich počet tak dosáhl maxima 100 000 mužů. V dalších letech Obamova mandátu se počty snižovaly.

I když američtí vojenští velitelé dlouho volali po zvýšení počtu vojsk v Afghánistánu, rozhodnutí o vyslání nových jednotek se rodilo v dlouhých debatách s ohledem na dlouhodobou vojenskou, diplomatickou a hospodářskou strategii. Afghánské vedení myšlenku vyšší vojenské přítomnosti USA podpořilo, protože v boji s Talibanem v posledních měsících výrazně ztrácí.

Podívejte se, jak vypadá nejdražší vojenská loď světa 

Video se připravuje ...
Američané testují nejdražší vojenskou loď světa. Stála 325 miliard

Obama loni stanovil strop pro početní stavy ve výši 8400 mužů. Předpokládá se však, že v Afghanistánu je ještě dalších 2000 amerických vojáků, které oficiální počty nezahrnují. Jde o útvary označené za prozatímní, přestože v bojových zónách operují dlouhé měsíce.

Od roku 2001 USA v Afghánistánu ztratily 2400 mužů. Naposledy minulý víkend zahynuli na východě při útocích Talibanu tři Američané a další byl zraněn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery