Americká cla budou letos stát německou ekonomiku přes půl bilionu korun | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Americká cla budou letos stát německou ekonomiku přes půl bilionu korun

Americká cla budou letos stát německou ekonomiku přes půl bilionu korun
Frankfurt nad Mohanem
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem již brzdí ekonomický růst Německa a mohla by stát Němce v letošním roce až 20 miliard eur (517,3 miliardy korun). Německému časopisu Der Spiegel to řekl Gustav Horn, šéf německého ekonomického institutu IMK, který má blízko k odborům.

Spojené státy uvalily 1. června clo na dovoz ocele a hliníku z EU. Trump hrozí rozšířením cel na dovoz automobilů a automobilových součástek z EU.

"Politika cel bude stát Němce v letošním roce až 20 miliard eur na dodatečných příjmech," prohlásil Horn. Bez Trumpovy politiky by byl letos růst lepší díky vývozu.

Japonský export aut nepředstavuje žádnou hrozbu pro bezpečnost USA, brání výrobce premiér Abe před cly

Pokud mají firmy lepší vyhlídky v oblasti vývozu, mají důvod více investovat, řekl Horn. To se však nyní neděje, což způsobí menší příjmy a méně pracovních míst, než by bylo možné. V případě další eskalace obchodního konfliktu se propadne vývoz a z toho důvodu i investice. "To by byl klasický případ ekonomického poklesu," dodal. Německá ekonomika je však nyní silná natolik, že by měla být schopná teď poklesu odolat.

V pátek šéf německé obchodní komory DIHK uvedl, že cla na dovoz aut, která USA zvažují, by stála německou ekonomiku šest miliard eur, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!