Americká nařčení Putina z korupce jsou nepřijatelná, reaguje Kreml | E15.cz

Americká nařčení Putina z korupce jsou nepřijatelná, reaguje Kreml

ruský prezident Vladimir Putin
ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kreml považuje za nepřijatelná prohlášení amerických představitelů obviňujících ruského prezidenta Vladimira Putina z korupce. Urážlivá vyjádření prý mají pomluvit ruského vůdce před dalšími prezidentskými volbami, i když Putin se údajně ještě nerozhodl, zda se bude v roce 2018 ucházet o znovuzvolení.

Mluvčí Bílého domu ve čtvrtek řekl, že nedávné prohlášení vysokého představitele ministerstva financí USA o zkorumpovanosti ruského prezidenta „plně odpovídá názoru americké vlády“.

„Samozřejmě prezident o těchto prohlášeních ví. Považuje je za naprosto nepřijatelná a nevhodná pro vysoce postavené představitele USA,“ zareagoval dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

„Vidíme, že za oceánem začala příprava na naše volby. Do prezidentských voleb v Rusku je ještě daleko, více než dva roky, ale příprava podle všeho začala. Je jasné, že se shromažďují negativní informace vůči hlavě našeho státu a využívají se pro nátlak a ovlivňování příští volební kampaně,“ dodal Peskov.

Ale na navazující dotaz novinářů, zda to tedy znamená, že se Putin bude v příštích volbách ucházet o další šestiletý mandát, mluvčí odpověděl tradičně vyhýbavě: americká pomlouvačná kampaň začala „pro každý případ“, aniž by se vědělo, zda Putin bude kandidovat. Peskov by ale prý sám přišel o místo, kdyby si troufl vyslovit se podobně urážlivě o prezidentovi USA.

Je to jen čirý výmysl a pomluva, která nemá nic společného se skutečností,

Vše začalo v pondělí, když náměstek amerického ministra financí Adam Szubin v pořadu britské stanice BBC prohlásil, že americké úřady o Putinových korupčních praktikách vědí už mnoho let.

“(Putin) dostává od státu výplatu přibližně 110 tisíc dolarů ročně (asi 2,7 milionu korun), ale to není přesné. Dlouhé roky pracoval na tom, aby ukryl skutečný rozsah svého majetku,“ řekl americký činitel s tím, že přesná čísla není schopen uvést.

„Viděli jsme, jak nechává zbohatnout své přátele a nejbližší spojence a jak vytlačuje na okraj ty, které za přátele nepovažuje. Ať jde o energetické suroviny či státní zakázky, pomáhá těm, kteří mu budou sloužit, a vylučuje ty, kteří nebudou. Pro mne je to obrázek korupce,“ dodal náměstek, který je na ministerstvu odpovědný za boj s terorismem a finanční zločinností.

Kreml proti Szubinovu prohlášení, které bylo prvním americkým veřejným obviněním ruského prezidenta, okamžitě důrazně protestoval.

Hodnocení odpovídá názoru americké vlády

„Je to jen čirý výmysl a pomluva, která nemá nic společného se skutečností,“ řekl v úterý novinářům prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. „Vše je to jen další příklad typického nezodpovědného žurnalismu…,“ dodal s tím, že vyjádření amerického ministerstva financí - bez předložení konkrétních důkazů - jen poskvrnilo tuto instituci.

Za Szubinovo tvrzení se ale ve čtvrtek postavil Bílý dům. „Je to hodnocení ministerstva financí USA. Plně odpovídá názoru vlády,“ řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Peskov v úterní reakci zapochyboval, že by Szubinovo obvinění mohlo ještě zhoršit nynější napjaté vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. „Upřímně řečeno, vztahy teď nejsou v nejlepší formě. Podobné lži jim mohou sotva ještě víc uškodit,“ usoudil Peskov.

Putinova dcera, dosud tanečnice, buduje ruské Silicon Valley

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video