Dow Jones index poprvé v historii překonal 28 tisíc bodů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Americký akciový index Dow Jones poprvé v historii překonal 28 tisíc bodů

ČTK

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, Dow Jonesův index poprvé v historii překonal hranici 28 tisíc bodů. Akciový trh těžil z optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Náladu investorů podpořil rovněž příznivý výhled dodavatele zařízení pro výrobu čipů Applied Materials.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,8 procenta a obchodování zakončil na 28 004,89 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,77 procenta na 3120,46 bodu, technologický index Nasdaq Composite pak přidal 0,73 procenta na 8540,83 bodu.

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow ve čtvrtek večer uvedl, že USA a Čína se přibližují k obchodní dohodě. Rozhovory mezi Washingtonem a Pekingem označil za velmi konstruktivní. "Výsledek je rozhodně o optimismu kolem obchodu," řekl k vývoji na akciovém trhu analytik Jason Pride ze společnosti Glenmede.

Analytici: investujte raději do akcií Microsoftu a zlata než do amerických dluhopisů

Americké akcie v poslední době těží ze snižování úrokových sazeb ve Spojených státech, překvapivě příznivých firemních výsledků za třetí čtvrtletí a pokračování solidního růstu americké ekonomiky. K růstu akciového trhu přispěly mimo jiné údaje o říjnovém oživení maloobchodních tržeb v USA.

Akcie společnosti Applied Materials posílily o 8,95 procenta, protože čtvrtletní tržby i výhled podniku překonaly očekávání analytiků. Výrazný nárůst zaznamenaly rovněž akcie firem působících ve zdravotnickém sektoru, například zdravotní pojišťovny UnitedHealth nebo výrobce léků Pfizer.

Krypto-graf týdne: Proráží bitcoin na Wall Street? Objemy obchodů přestávají být k smíchu
Historický úpis akcií se blíží. Sílí pochyby, zda jej mladá saúdská burza ustojí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!